İyiki Doğdun Macintosh!

Andronova
4 Minimum Okuma

Tam 30 yıl evvel Steve Jobs ve Steve Wozniak Macintosh kişisel bilgisayarını tanıtarak fare ve klavyenin birlikte kullanıldığı ilk yapıyı insanlığın hizmetine sunarak sektörün bu günlere gelmesine sebep oldular. Steve Jobs’ın dehası olan bu kişisel bilgisayarlar (PC) 1976 yılında Steve  Jobs’ın üvey babası ve üvey annesi ile yaşadığı evlerindeki garajda yapılmıştır. Apple I adı verilen bu PC, kişisel kullanım için belli bir hedeften uzak ve “hello world” ten daha ileriye gidememişti.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Steve Jobs ve Steve Wozniak çok iyi arkadaşlardı. Çocukluk yaşlarında tanıştığı Wozniak’a büyük saygı duyan Steve Jobs daha sonra hırsının kurbanı olmuş ve aralarında kapanmayan bir uçurum oluşturmuştu. 1974 yılında Apple Computer Co.’ yu kuran ikili 1977 yılında Apple 2’yi piyasaya sunmuşlardı. Apple II öyle ses getirmişti ki ikili bir anda milyarder olmuş ve nihayet 1980 yılında, daha sonra Steve Jobs’ın atılmasına neden olan şirketi halka açmaya karar vermişlerdi. 1980 yılında halka açılan Apple Computer Co aynı yıl içinde Apple III’ü de piyasaya sunmuştu. Bu dönemde IBM’de kişisel bilgisayarlar sektörüne girmiş ve oldukça yenilikçi fikirler ortaya koymuştu. Steve Jobs bu dönemde baştan reddettiği kızı Lisa’nın adını verdiği bir prototip üzerinde çalışıyordu. Lisa, kişisel bilgisayarların bir işletim sistemi üzerinde gerçek işlemler yapabildiği ilk PC olacaktı. Taki Bill Gates’in Windows tabanlı işletim sistemini kullanan bilgisayarlarını geliştirmesine kadar.

Macintosh Logo

Steve Jobs kaynak kodlarının çalındığını yıllarca dile getirse de sektör “bir fikri aynı anda 2 farklı kişi düşünebilir” şeklinde bu olaya yaklaşmıştı ve Apple bilgisayarlar bölümü bu anlamda büyük bir darbe almıştı. Yeni çıkartacakları ürünün özelliklerinde bir PC artık piyasada vardı. Steve Jobs rakibinden daha iyi olmaya çabalarken Apple hissedarları ve kendi işe aldığı Apple CEO’su John Scully tarafından şirketten atıldı!. 1985 yılında şirketten ayrılmak zorunda bırakılan Steve Jobs ve dehası daha sonra yine Apple’a satacağı Next Computer adlı firmayı kurdu. Steve Wozniak’ı da tekrar ortak etmek isteyen Jobs kendisinden ret yanıtı alması üzerinden çok geçmeden X86 mimarisi üzerinde çalışmaya başladı.

1994 yılı Apple ve IBM’in yeni nesil işlemciler geliştirmesi üzerine bu iki teknoloji devi 1994 yılını PC’ler için işletim sistemi geliştirilmesi ile geçirirken Bill Gates 1995 yılında Windows 95 işletim sistemini duyurarak teknoloji sektöründe bir devrimi de gerçekleştirmiş oldu. 1996 yılında ise Steve Jobs ve dehasının kurduğu Next Compute Co Apple tarafından 429 milyon dolara satın alındı. Şirket bünyesinde çalışmaya başlayan Steve Jobs bundan 1 yıl sonra 1 dolar ücret karşılığında Apple’ın CEO’su oldu. Bu dönemde Macintosh için Mac OS X yazılımı geliştirildi ve Macintosh markası Mac adı altında bu günlere kadar geldi. Şimdi sizlere 1984 yılında Steve Jobs ve dehasının ürünü olan Macintosh bilgisayarının tanıtım videosunu paylaşıyorum.

2B-XwPjn9YY” width=”1000″ height=”505″ frameborder=”0″ allowfullscreen=”allowfullscreen”>

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Bu güne kadar 3 Steve Jobs biyografisi ve birde filiminden hatırladığım kadarıyla bunlar yaşanmıştı. Belki eksiklerim vardır bu konuda kusuruma bakmayın sonuçta bu bir otobiyografi yazısı değil. Steve Jobs ve Steve Wozniak teknoloji sektörüne henüz teknoloji yokken yön vermiş kişiler olarak hatırlanıyor. 8 ve 16 bit PC’ler üretilirken 32 bit PC geçişini 1984 yılında yapan Apple’ı sever yada sevmezsiniz ama burada bir nokta var ki o da bu firmaların yaptıklarına saygı duyulması gerektiğidir. Bu satırlar ile Macintosh’un doğumunu kutluyor ve Steve Jobs’ı ölümünün 3. yılında özlemle anıyoruz….

ETİKETLİ:
Bu makaleyi paylaş
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir