Jelly Bean Büyümeyi Sürdürüyor, KitKat İlk Defa Listede Yer Aldı!

Andronova
Andronova
1 Minimum Okuma
HTC Desire ve HTC Legend'e Root erişimi

Her ayın ilk günlerinde Google, Android işletim sisteminin versiyon dağılımını kamuoyu ile paylaşır. Kasım ayının da geride kalmasıyla Google, ekim sonu itibariyle kullanım değerlerini gösteren yeni bir tablo yayımladı. Son yayımlanan tabloda bakıldığında Jelly Bean‘in yükselişini sürdürdüğü ve Android’in çiçeği burnunda yeni versiyonu KitKat‘in ilk defa listede yer alması dikkat çeken gelişmeler olarak gösterilebilir.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Jelly Bean geçtiğimiz ay %49 olan kullanım oranını %54.5 seviyesine yükseltmeyi başardı. Son günlerde birçok üreticinin Android 4.2.2 ve Android 4.3 güncellemelerinin dağıtımını gerçekleştirmesi oranın yükselmesinde etkili olmuştur.

Android 4.4 KitKat‘in tanıtılması üzerinden 5 haftalık bir süre geçti ve en güncel Android sürümünün kullanım oranını %1.1 seviyesine getirmeyi başardı. Şu an için sadece Nexus serisi, Galaxy S4 ve HTC One‘ın Google Play sürümleri ve Moto X, Android 4.4’e güncellenen cihazlar oldu. Özellikle yeni yıldan sonra tanımı gerçekleşecek mobil cihazlarda Android 4.4’e yer verilecek olması ve güncelleme dağıtımlarının ocak ayında başlayacak olması, KitKat sürümünün kısa süre içerisinde önemli bir kullanım seviyesi yakalayacağının göstergesidir.

Geçtiğimiz ay %20.6 oran Ice Cream Sandwich ise ekim sonu itibariyle %18.6‘ye geriledi ve bundan sonraki süreçte düşüşünü devam ettirecektir. Aynı düşüş Gingerbread cephesinde de yaşanıyor. Sürümün kullanım oranı %28.5’ten %24.1‘e gerilemiş durumda. Android 2.2 Froyo ve Android 3.2 Honeycomb ise yakın zamanda artık bu listede yer almayacak gibi görünüyor.

android

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

kaynak: androidandme

ETİKETLİ:
Bu makaleyi paylaş
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak