Jelly Bean En Çok Kullanılan Android Sürümü Oldu

Andronova
Andronova
1 Minimum Okuma
HTC Desire ve HTC Legend'e Root erişimi

Android ekosisteminde Jelly Bean’in yeni bir sürümü olan Android 4.3 beklenirken, Google’ın yayınladığı son rapor, Jelly Bean’in Gingerbread’i geride bırakarak en çok kullanılan Android sürümü olduğunu gösterdi. Her ay geleneksel olarak açıklanan rakamlar, telefon ya da tabletlerin Play Store girişleri değerlendirilerek hesaplanıyor.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Geçtiğimiz yıl mayıs ayında düzenlenen Google I/O etkinliğinde ilk olarak Nexus 7 ile hayatımıza giren Android 4.1 Jelly Bean, iki yıla aşkın süredir lider olan Android 2.3 Gingerbread’i geride bırakarak ilk sırayı aldı. Jelly Bean, Android 4.1 ve 4.2 versiyonları ile kullanım oranını %37.9 seviyesine yükseltti. Halihazırda birçok üretici Android 4.2.2 güncellemesinin dağıtımını sağlarken, ilerleyen aylarda Android 4.2’nin pastadan daha fazla pay alması bekleniyor.

Android 2.3 Gingerbread ise son aylarda sergilediği düşüşü geçtiğimiz ayda da devam ettirirken, uzun bir aradan sonra liderlik koltuğundan oldu. Gingerbread, ikinci sıraya düşmesine rağmen hala kayda değer bir kullanıcının Android cihazında mevcut. Ice Cream Sandwich ise %23.3’lük kullanım oranı ile en çok kullanılan üçüncü versiyon olurken, söz konusu diğer versiyonlar arasında ise dikkat çeken bir oran sadece Froyo cephesinde karşımıza çıkıyor.

media 2937

Halihazırda birçok raporda karşımıza çıkan Android 4.3’ün temmuz sonu itibariyle yeni nesil Nexus 7’de yer alması bekleniyor. Jelly Bean için yayınlanacak son güncelleme olması beklenen Andorid 4.3 sonrası ise muhtemelen kasım ayında Android 5.0 Key Lime Pie ile radikal yeniliklerin öngörüldüğü yeni bir versiyon bizleri bekliyor olacak. o dönemde kadar Jelly Bean’in kullanım oranın %50-60 seviyelerine ulaşması bekleniyor.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

kaynak: AndoridOS

Bu makaleyi paylaş
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak