Jelly Bean Kullanım Oranı %60’a Ulaştı, KitKat Cephesinde ise Artış Çok Yavaş!

blank

Google, Android sürümlerinin kullanım değerlerine ilişkin son rakamlar geliştiriciler sayfasından kamuoyu ile paylaştı. Jelly Bean ve KitKat kullanım oranları artan Android sürümleri olurken, diğer sürümlerde ise düşüş söz konusu. KitKat cephesinde artışın yavaş ilerlediğini belirtelim. Birçok üreticinin Android 4.4 güncellemesine henüz başlamaması bu duruma sebep olarak gösterilebilir. MWC 2014 sergilenecek giriş ve orta seviye akıllı telefonların büyük bölümünde de KitKat’in yer alması bekleniyor, bu sebeple KitKat’in bir de güncellemelerin de başlamasıyla yılın ilk yarısında kayda bir seviyeye ulaşması bekleniyor.

teknik destek

Aralık ayı sonunda %1.4 kullanım oranına sahip olan KitKat, ocak ayı sonunda ise bu oranı %1.9 seviyesine yükseltti. Artışın olduğu bir diğer platform ise Jelly Bean. Birçok üretici hala Jelly Bean ile cihazları buluşturmaya devam ederken, lanse edilen modellerin tümünün Jelly Bean sürüme sahip olması da yükselişteki en büyük etken. Aralık ayı sonunda %59.1 seviyesinden olan kullanım değeri, ocak sonunda ise %60.7’ye yükseldi.

Geri kalan tüm Android sürümlerinde ise düşüş söz konusu. İlk olarak Ice Cream Sandwich’e göz atacak olursak; aralık ayı sonunda %16.9 olan pazar payının son açıklanan verilerde %16.1’e gerilediği görülüyor. Gingerbread de yine düşüşten nasibini alan bir başka Android sürümü. %21.2 kullanım payına sahip olan Gingerbread son açıklanan rakamlarda ise kullanım oranını %20’ye gerilettiğini görüyoruz.

Google’ın tabletler için geliştirdiği Honeycomb %0.1 ile Android platformunda son dönemlerini yaşarken, Froyo cephesinde ise kullanım oranı %1.3 seviyesinde kaldı.

android

kaynak: developer.android

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

error: Çok sık deneme yapıyorsun !!