Jelly Bean ve KitKat Yükselişini Sürdürüyor!

blank

Google her ay olduğu gibi Android platformunda yer alan versiyonların kullanım oranlarını güncelledi. Tüm versiyonlar içerisinde beklenildiği üzere Jelly Bean ve KitKat sadece yükseliş gösterdi. Android tarafında birçok üretici Jelly Bean güncellemesinin dağıtımını aralık ayı içerisinde de sürdürürken, Android 4.4 Kitkat ise ocak/şubat döneminde yaygın şekilde dağıtıma başlayacak.

teknik destek

Şu an için Nexus serisi ve sınırlı sayıda cihaza ulaşabilen Android 4.4 KitKat, geçtiğimiz aydan bu yana kullanım oranını %1.1 seviyesinden %1.4’e yükseltti. Kayda değer bir büyüme olmasa da, 2014’ün ilk çeyreğinde Android 4.4 güncellemesinin birçok üretici tarafından başlatılacak olması ve satışa sunulacak modellerin büyük bölümünün KitKat ile piyasaya sürüleceği de hesaba katıldığında, söz konusu versiyonun önümüzdeki birkaç ay içerisinde pazar payını önemli ölçüde artırması bekleniyor.

Jelly Bean tarafında da yükseliş devam ediyor. Geçtiğimiz ay kullanım oranını %54.4 seviyesine yükselten Jelly Bean, bir aylık süre zarfında pazar payını %59.1‘ yükseltmeyi başardı. Jelly Bean’in yükselişini önümüzdeki birkaç ay daha sürdürmesi beklenebilir.

Uzun bir süre en çok kullanılan Android sürümü olan Gingerbread cephesinde beklenildiği üzere düşüş devam ediyor. Aralık ayında %24.1 kullanım oranına sahip olan sürümün ocak ayında açıklanan pazar payı ise %21.2 olarak belirlendi. Froyo %1.3 ile ekosistemdeki son günlerini yaşarken, kısa süre içerisinde tarihin tozlu raflarında yerini alacak. Aynı durum tabletler için geliştirilen Honeycomb için de geçerli. %0.1 kullanıma sahip olan sürüm yüksek olasılıkla birkaç sonrasında listede görünmeyecek. Google’ın sanal butonlara geçiş yaptığı Ice Cream Sandwich cephesinde de düşüş söz konusu. Bir önceki ay %18.6 olan kullanım oranı şimdilerde %16.9 seviyesine geriledi.

Android versiyonlarının kullanım oranları hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

android

kaynak: developer.android

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

error: Çok sık deneme yapıyorsun !!