Jetpack Compose ne işe yarıyor ne demek

Andronova
By Andronova
2 Minimum Okuma

Jetpack Compose nedir diye yeni duyanlar için bilgi içerikli haberimizle karşınızdayız. Kolay bir kodlama ile hızlı bir şekilde uygulamalarda düzenleme yapabilirsiniz.

Sponsorlu reklam

Bundan 5 yıl önce önemli bir tasarım değişimi olan materyal tasarımla önemli bir yol alındı. Google şirketinin öncülüğünde mobil uygulamalarda hızla yol alındı. Sade bir yapıya sahip ve işlevsel olan bu tasarım geliştiricilerin hoşuna gitti ve önemli adımlar atıldı. Bunlardan biri “Jetpack Compose API’ diyebiliriz.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Geliştiricilerin daha az kod ve stabil yazmalarında önemli rol oynayan araçlar yer almakta. Bunlara hem daha iyi bir deneyim hemde zaman tasarrufu sağladığını söyleyebiliriz. Mevcutta bir uygulamanız bulunuyorsa ve arayüzde değişim yapılacaksa yeniden tasarım için araçlar tercih edilebilir.

Sponsorlu reklam

Uygulamaları baştan yazmak yerine arayüz tarafında değişimler yapmak için bu tip araçlar kullanılabilir. Bunlardan biri olan Jetpack Compose alfa olarak yayında.

Jetpack Compose, az kod kullanımı, hata sınıflarından kaçarak basit bir kodlama ile kolay şekilde çalışmalar yapabilirsiniz. Kullanıcı arayüzü tanımlama ve sonrasında Compose gereğini yapıyor. Arayğz otomatik güncellenir ve geliştirme hızlandırılır. Hemen hemen tüm kod yapılarıyla uyumlu. Android API platformlarına doğrudan erişim sunmakta.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Çıkan sürümde özellikler şöyle:

  • Geçiş animasyonlar
  • Girişin ve haraket düzenlemesi
  • Yerleşim düzenleyicisi
  • Eski botunlar yeni görünüme çevrilme
  • Detaylı listeler ekleme
  • Pencere yönetim
  • Temalar
  • Düzenleme yapılabilir yazı kutucukları
  • Materyal şeklinde arayüz bileşenleri
  • A11Y desteğinin yer aldığını belirtelim.

Tam sürümle yeni araçların gelmesi bekleniyor. Yeni ekleneceklerle uzun sürecek çalışmalar çok kısa zamanda sonuçlanacak. Artı bu sürümle “Android Studio” birlikte kullanılabiliyor.

Jetpack Compose ne işe yarıyor ne demek

Jetpack Compose nedir

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam


Güncelleme Tarihi: 27 Ağustos 2020, 04:19

ETİKETLİ:
Bu makaleyi paylaş
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak