Jolla, MeeGo Tabanlı Sailfish İşletim Sistemini Android Cihazlara Kurmanın Önünü Açıyor!

blank

Nokia’nın yerini alması beklenen Finli akıllı telefon üreticisi Jolla, kısa süre MeeGo temelli işletim sistemini temel alan Sailfish OS ile çalışan ilk telefonu The First One‘ın duyurusunu gerçekleştirmişti. Mobil dünyasına yeni bir soluk getirmek isteyen Jolla, Nokia’nın eski çalışanları tarafından oluşturulan bir platform.

teknik destek

Mobil dünyasının çiçeği burnunda işletim sisteminin Android, iOS ve Windows Phone ile oluşturulacak rekabette işi oldukça zor, ancak işletim sisteminin Android uygulamalarını çalıştırabilecek olması, zengin uygulama içeriği açısında kullanıcılar tarafında önem arz ediyor.

4.5-inç boyutunda qHD çözünürlüklü ve gücünü 1.2GHz frekans hızında çalışan dört çekirdekli Snapdragon 200 işlemcisinden alan The First One adlı modelde 1GB RAM yer almakta. Giriş seviyesinde konumlandırılan modeli denemek istiyorsanız başka bir deyişle MeeGo tabanlı Sailfish işletim sistemini tecrübe etmek istiyorsanız 399€ fiyat biçilen The First One’ı satın almanız gerekiyor.

Eğer bir Android kullanıcıysanız biraz daha bekleyebilir ve Sailfish işletim sistemini kendi cihazınızda test edebilirsiniz. Jolla CEO’su Tomi Pienimaki ülkesinde verdiği bir röportajda Sailfish işletim sisteminin mevcut Android cihazlarına kurulabileceğinin müjdesini verdi. Yükleme işletiminin ne şekilde olacağına dair detaylar verilmedi, ancak yüklemenin basit yöntemle gerçekleştirileceği bildirildi.

Tomi Pienimaki özellikle Çin’den örnek vererek, akılı telefon kullanıcılarının büyük bölümü eski ya da ucuz kategorisinde yer alan telefonlarını özel ROM‘larla yükseltebiliyor. Kullanıcıların büyük bölümü bu konuda bir deneyime sahip ve Sailfish işletim sistemimi de Android cihazlarına yükleyerek platformun gelişmesine yardımcı olacaklarına inanıyor.

Henüz emekleme aşamasında olan Jolla ve Sailfish OS’un ilk aşamada reklam, uygulama ve hizmetlerden gelir kapmak istiyor. İlerleyen günlerde Sailfish OS’un Android cihazlara nasıl yüklendiğine dair yol haritasının paylaşılması bekleniyor.

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

error: Çok sık deneme yapıyorsun !!