Jüri Kalemi Kırdı; Apple ve Samsung Suçlu!

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Apple ve Samsung arasında 2.si devam etmekte olan patent ihlali davasında sona gelindi. Bu dava Apple’ın yasaklanan telefonlardaki (1.davadan sonra alınan kararda ilk nesil Galaxy telefon ve tablet ailesi yasaklanmıştı) patent ihlallerinin tazminat ödemesi talebi ile dava açmış ve 2.2 milyar dolar tazminat istemişti. Samsung ise yanı mahkemede farklı bir dava açarak Apple’ın kendi patentlerini ihlal ettiğinden dolayı 6,6 milyar dolar tazminat talebiyle dava açmıştı.

teknik destek

Bu kör dövüşü nihayet sona ermiş gibi görünüyor. Kaliforniya San Jose’de devam eden 2. patent ihlali davasında jüri kararı nihayet verdi. Her iki firmanın da suçlu olduğu yönündeki bu karar açıkçası kimi tatmin edecek bilmiyorum ama bu kavganın bitmesi anlamına geldiğinin çok iyi farkındayım. Bundan böyle bu “emsal karardan” dolayı her iki firmada birbirine dava açmayacaklardır.

Gelelim karara; öncelikle Samsung tarafına verilen patent ihlalleri suçlarına;

  •  Samsung, Apple’a ait olan “veri senkronizasyonu” patentini ve “ekran kilidini açmak için parmak kaydırma” patentini ihlal ettiği kesinleşt ve Samsung’un Apple’ı “evrensel arama” ve “arka planda senkronizasyon” ile ilgili patentlerinin ihlal edilmesi iddianamesinden aklandı.

Apple tarafına verilen patent ihlali suçları ise şöyle;

  • Samsung’a ait olan “sayısal fotoğraf ve konuşmanın kaydedilmesi ve yeniden üretilmesi için aygıt” patentini ihlal edildiğine karar verildi ve Samsung’un Apple’a bu suçlardan dolay 119,6 milyon dolar, Apple’ın Sasmung’a ise 158.400 dolar ödemesine karar verildi.

Bu cezalardan sonra Apple bir açıklama yaptı ve bu açıklamasında Samsung’a ağır ithamlarda bulunarak köprüleri tamamen attı diyebiliriz. Kendi fikirlerini ve eserlerini çalmakla suçladığı Samsung ile her alanda kendi hakları ile kullanıcılarının haklarını her daim koruyacaklarını açıklayan Apple “Samsung bilerek ve isteyerek fikirlerimi çalmıştır dedi” .

Bu dava ile ilgili siz neler düşünüyorsunuz. Sektörün gerçekten Apple’ı takip ettiğini düşünüyor musunuz?

Kaynak: iphonehacks

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Çok sık deneme yapıyorsun !!