Kablosuz şifremi değiştiremiyorum hatası

Andronova
Yazar Andronova

Kablosuz şifremi değiştiremiyorum işlemler sırasında şifre değişmiyor şeklinde yazanlar oluyor. Hatta değiştirdim ama bağlanamıyorum diyenlerin sayısının da fazla olduğunu görüyoruz.

Teknoloji destek

Herkesin evinde artık internet var ve genelde internet sağlayıcımızın bizlere verdiği modem ile bağlanıyoruz. İnternet hizmetinin yanında modemi de vermeleri bizi büyük bir yükten kurtarıyor. Fakat herkeste aynı modemin olması güvenlik sorunlarını da beraberinde getiriyor.

Bu sorunların başında kullandığımız modemlerin şifrelerinin (ayar yaptığımız arayüz ve kablosuz ağ şifreleri) aynı olması geliyor. Çoğu kullanıcı teknik ayrıntıları bilmediğinden bu şekilde kullanıyor modemlerini ve güvenlik sorunu ortaya çıkıyor.

Birazdan anlatacağım yöntem çoğunlukla tüm modemlerde aynıdır ve modem şifresi değiştirme için kullanabilirsiniz. Böylelikle kablosuz ağınıza davetsiz kişilerin girmesini engellersiniz.

Öncelikle modem şifresi değiştirme için iki adet yöntem mevcut.

1. Yöntem: Modem yanında gelen CD ile şifrenizi değiştirin

Modem kutusundan çıkan CD ile modem şifresi değiştirme işlemini kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Kutudan çıkan CD’yi bilgisayarınıza takmanız ve ardından çıkan yönergeleri okumanız yeterlidir. Kurulum sizi yönlendirecek ve modeminizin kurulumunu gerçekleştirecektir.

Tabi bu yöntemin eskiden çok tercih edildiğini belirtelim. Şimdilerde pek yüzüne bakan yok.

Normalde bu araçla işlem yapılırken tüm adımlar otomatik olarak karşınıza çıkar. Sizin yapmanız gereken kullanıcı bilgilerini girmeniz.

2. Yöntem: Arayüzde değiştirme işlemi

CD ile modem şifresi değiştirme nispeten daha kolay bir yöntem gibi gözükse de işler her zaman kitabına göre gitmiyor. Kullandığınız bilgisayarın CD sürücüsü olmayabilir ya da modemin şifresinin yanında ismini de değiştirmek isteyebilirsiniz.

Bunun için biraz uzun bir yol izlememiz gerekiyor. İlk olarak modeminize ethernet kablosu ile bağlandığınızdan emin olun.

Sonrasında Başlat menüsüne cmd yazın ve Enter’a basın.

Açılacak olan Windows Komut İstemi penceresine ipconfig komutunu verin. Aşağıdaki gibi bir sonuç çıkacak.

Altı çizili alan sizin modeminizin IP adresidir. (Bu kısım sizde farklı olabilir. Siz Varsayılan Ağ Geçidi karşısında yazan IP adresini kullanacaksınız.) Tarayıcınızı açın ve bu IP adresini yazın. Sizi kullanıcı adı ve şifre soran bir alan karşılayacak. Kullanıcı adı ve şifreyi modemin altında, kullanım kılavuzunda ya da internet üzerinde modeminizin marka modelini aratarak bulabilirsiniz.

Kullanıcı adı ve şifre ile giriş yaptıktan sonra açılan arayüz sayfasından Kablosuz’a gelin ve burada bulunan Kablosuz Ağ Adı, Kablosuz Ağ Şifresi kısımlarını kendinize göre değiştirip kaydedin. Eğer gerekli görürseniz modeminizi baştan başlatabilirsiniz.

Eğer modem arayüz sayfasının kullanıcı adı ve şifresini bulamıyorsanız ve modemi internet sağlayıcınızdan aldıysanız, müşteri hizmetlerini arayarak bilgi alabilirsiniz.

Kablosuz sifremi degistir
Kablosuz şifremi değiştiremiyorum hatası

Kablosuz şifre neden değişmiyor

Şifreyi değiştirememe sebeplerini maddeler halinde sıralayacağız. Lakin değişken bilgiler olduğundan dolayı kullanılan bilgisayar, telefon ve modeme göre olumsuz sonuçlar almanız mümkün.

  • İşlemlerde kullanılan sistemden veya tarayıcıdan alakalı olma olasılığı var. Başka bir tarayıcı veya cihazlardan deneyin.
  • Çok fazla tekrar eden yanlış işlemlerde güvenlik devreye girer ve kayıt işlemi engellenir.
  • Modemin veya kullanılan sistemin güncelleştirmeye ihtiyaç duyması.
  • Kullandığınız PC ve mobil cihazlarda tarihin yanlış olması.
  • Aracı cihazdaki koruma sisteminin devreye girmesi.
  • Şüpheli şekilde algılanan her türlü denemeden sonra kayıt engeli getirilir.

Şifreyi değiştirmek için öneriler

Yukarıdakilerin kontrol edilmesi ve sonrasında yazı devamındakilere göz atın.

Mobil tarayıcı kullanarak yaptığımız işlemlerin bir kaçında başa atmalarla karşılaştık. Tabi PC kullanarak yine aynısıyla karşılaştığımızda oluyordu. Tüm alternatif olan seçeneklerin denenmesi ve sonrasında aşağıdakileri uygulayın.

Çıkan herhangi problemden sonra modemin resetlenmesi gerekiyor. Bu en önemli dene yöntemlerinden biridir. Sonrasında nadir uygulanan modemin güncellenmesi.

WiFi üzerinden bağlanılarak yapılan işlemlerde alınan uyarılarından sonra kablolu olarak bağlanılarak tekrardan denenmesi gerekir.

Teknoloji destek
Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir