Kapatılan Hesap Başkası Tarafından Alınabilir mi?

Andronova
Yazar Andronova 5 Minimum Okuma

Kapatılan hesap başkası tarafından alınabilir mi soruları hep endişe verici bir hale dönüşmüştür. Bu soru göreceli ama çoğu alan için aynı yanıta sahip.

Ad imageAd image

Kişisel veriler kanunu muhabbetine kapatılan bir hesap bir başkasına verilemez. Diğer bir taraftan kapatan kişi kapattığı hesabı geri almak istiyorsa bu da her alanda mümkün olmayabiliyor. Sosyal ağların (Instagram, Tinder, Facebook, Tik Tok, Twitter…) kuralı genelde 14 veya 30 gün içerisinde geri açtırma hakkı sunuyor. Silinen hesap bilgilerinin de iadesinin olmayacağı kesin bir dille ifade ediliyor.

Unutulan hesaplar için ilgili hizmetin iletişim kanallarına durumunuzu anlatan bir talep göndermeniz gerekir. Eğer olumlu görülürse kimliğinizin doğrulanması istenilecektir. 

Doğrulama adımında yapılacaklar:

  • Kimliğin görüntüsü yollanacaksa T.C, seri no ve ebeveyn bilgileri gizlemebilir.
  • Başka bir mail üzerinden talep iletiliyorsa kimlik ve bir kaç soru yöneltilebilir.
  • Yanıt verilemeyen ve olumsuz yanıtlanan hesaplarda durum çok önemliyse o zaman mahkeme yolunu tutmanız gerekiyor. En azından başvuru dilekçenizin bir nüshası ile ilgili hizmete tekrar başvuru yapılabilir.

Kapatılan E-posta Hesabını Bir Başkası Alabilir mi?

Cevap yine aynı alamaz. Tabi bazıları sosyal hesaplarda hesap açarken kafadan atarak bir mail adresi giriyor ve bir başkası da bilerek veya bilmeyerek bu hesap adıyla kayıt oluyor. Bazıları da bunun adına hackleme diyor. 🙂

Ad imageAd image

İptal olan mail hesaplarının içerisindeki maillerin tümü silinir ve destekle gelen talepler olumsuz dönüş yapılır. Tabi mahkeme kararları farklı bir boyutta yer alıyor. 

Dikkat Edilecek Çok Önemli Bir Husus

Bu iki örnek alan için durum bu şekilde ve farklı yerlerde durum daha detaylı olabiliyor. Örnek kapatılan numara belli bir süre sonra başkasına verilebiliyor. Bu da tehlikeli bir durum olabilir. Yani o numaraya kayıtlı hesaplar varsa tehlikeye atıldı demektir.

Çok sayıda sosyal hesap kullanıcılarının hesaplarında numara ve mail değişimi yapmadan kapattığı biliniyor. Buna ek olarak çok sayıda WhatsApp hesaplarının da aynı şekilde kaldığı görülüyor. Bize gelen destek mesajlarında çok sık karşılaşıyoruz. Eğer ilgili hesap kapanmazsa er veya geç bir başkası tarafından iptal olan hat satın alınacak ve uygulamada kullanılacak. 

Hesaplarınızı kapatmadan önce yedeklerin silinmesi ve güvenlikte yer alan doğrulama yöntemlerinin kaldırılması önerilir.

Kapatılan hesap başkası tarafından alınabilir mi?
Kapatılan hesap başkası tarafından alınabilir mi

Cihaz Tanımlı Hesaplara Dikkat

Sattığınız cihaz ve bilgisayarlar, sosyal ağlara ve farklı hesaplara girişte kullanıldı ise cihazlar güvenli olarak işaretlenmişse;

Ad imageAd image
  • Alan kişi hesap adreslerinizi biliyorsa veya cihazları sıfırlamadan verdiyseniz erişim yapılma imkanı var.
  • Telefon ve PC’ ye format atsanız dahi istenilirse verilere ulaşılabilir. Tabi ulaşılacak verilerin %’ lik oranı değişebilir ama kullanılan yönteme göre başarı oranı yüksek olabiliyor.
  • Önemli bilgilerin kullanılmış olduğu cihazları satmadan veya birilerine vermeden önce kalıcı temizleme yazılımlarıyla işlem yapılmasını öneriyoruz.

Instagram Kapatılan Hesap Başkası Tarafından Alınabilir mi?

Instagram kullanıcıları arasında sıkça merak edilen konulardan biri, kapatılan bir hesabın başka bir kişi tarafından alınıp alınamayacağıdır. Bu konuda birçok yanlış anlama ve spekülasyon bulunmaktadır.

Kapatılan Hesapların Geri Alınması: Instagram, kullanıcılarının hesaplarını tekrar aktive etmelerine olanak tanıyan bir geri alma süreci sunmaktadır. Ancak, hesabınızın neden kapatıldığına bağlı olarak geri alma işlemi mümkün olmayabilir. Örneğin, Instagram’ın hizmet şartlarını ihlal ettiğiniz için hesabınızın kapatıldıysa, geri alma süreci başarılı olmayabilir.

Başkası Tarafından Hesap Alımı: Bir hesabın kapatılmasının ardından, o hesabın kullanıcı adı tekrar kullanılabilir hale gelir. Ancak, bir hesabın kapatılmasının ardından, o hesabın kullanıcı adını almak için öncelikle Instagram’ın kullanıcı adı değiştirme politikasına uymak gerekir. Ayrıca, bir hesabın kapatılmasının nedeni ne olursa olsun, o hesabın kullanıcı adıyla ilişkilendirilmiş olan içerikler ve etkileşimler genellikle kalıcı olarak silinir.

Başka Bir Hesabın Kullanıcı Adını Kullanmak: Instagram kullanıcı adları benzersiz olmalıdır, yani her kullanıcı adı sadece bir hesaba atanabilir. Dolayısıyla, bir hesap kapatıldığında, o hesaba ilişkin kullanıcı adı başka bir hesap tarafından alınabilir. Ancak, bu durumda kullanıcı adının mevcut kullanıcısının değiştirme isteği olmaksızın hesaptan alınması mümkün olmayabilir.

Kapatılan hesap başkası tarafından alınabilir mi Instagram ve diğer sosyal medya ağları için yanıtladık. Umarız yararlı bir içerik olmuştur.

Sonraki: Instagram Onay Kodu Gelmiyor

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir