Kayıp modül Philae sonunda bulundu

Andronova
Andronova
1 Minimum Okuma

67P Churyumov Gerasimenko kuyruklu yıldızına inmek zorunda kalan ve şarjı biten uzay modülü Philae' nin yeri bulundu. Kayıp modül Philae sonunda bulundu.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Avrupa Uzay Ajansı yaptığı açıklamada, Rosetta için görev süresi bitişine 1 ay kalmıştı. 67P / Churyumov – Gerasimenko kuyruklu yıldızına iniş yapan ve güneş ışığına denk gelmediğinden uyku moduna geçiş yapan Philae, en sonunda yeri bulundu.

Buzulla kaplı alanda olduğu nedeniyle araştırmanın bu zaman kadar devam etmesine neden olmuştu.  2 Eylül’ de ulaşılan görüntüler net olmasa da yerinin tespit edilmesini sağladı. 

Modülün bulunsa da, kopan kısımlar ve kırılan parçalardan dolayı çalışamayacak durumda olacağıda belirtildi.

Güneş enerjisi ile çalışan Philae, 12 Kasım 2020 kadar hizmet verecekti. Ama hesaplar uymayınca kayip durumuna düşmüştü. İndikten 60 saat sonra şarjı bitince ve enerji için her hangi bir güneş açısına sahip olmadığından 2014 yılında uyku moduna geçmişti.

Philae, 7 ay sonra kuyruklu yıldızın güneşe yaklaşması ile uyku modundan çıkmıştı. Modül yeniden aktif oldu. Yerinin tespit edilmesi için görüntüler incelendi. Zorda olsa görüntüler ile yeri bulundu.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Şuan Philae’ nin yer aldığı kuyruklu yıldızın, güneşe 185 milyon kilometre yakına gelmiş ve bu yakınlaşma şuana kadar en yakın mesafe olarak kayıtlara alındı..


Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2017, 10:28

ETİKETLİ: , ,
Bu makaleyi paylaş
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak