Kendi ROM’unuzu Kendiniz Yapın!

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

ROM nasıl yapılır? ROM yapma programı nasıl kullanılır? ROM nasıl yüklenir? ROM nasıl atılır?

Andronova

ROM yapmak ROM yüklemek

Android mobil işletim sisteminin açık kaynak kodlu olması sayesinde birçok geliştirici kendi yazılımlarını geliştirerek tüketiciyle buluşturdu ve buluşturmaya devam ediyor. Hızlı, çok fonksiyonlu, görsel açıdan kullanıcıyı tatmin eden bir Custom ROM‘un oluşturulabilmesi için uzun süre çalışmada bulunmanız gerekir. Fakat Stefunel ve DocRambone‘un en uygun yazılımı oluşturabilmemiz için bir araya gelerek geliştirdikleri RomKitchen aracı sayesinde istediğiniz Custom ROM’a sahip olmak için geliştiricilere bağlı kalmanıza gerek yok!

Kendi ROM’unuzun; CSC, Kernel, Modem, Kullanıcı Arayüzü, Klavye, Tema, Zil sesleri veya Boot Animasyonu gibi kısımlarını değiştirebiliyorsunuz. Hangi uygulamaların önyüklü geleceğine de siz karar veriyorsunuz. Böylelikle yazılım yükledikten sonra Root erişimi sağlamakla, uygulama yüklemekle, kullanıcı arayüzü değiştirmekle ya da kullandığınız Kernel’i edinmekle uğraşmamış oluyorsunuz. Yani ideal Custom ROM’u oluşturabilmeniz için tüm kaynaklardan yararlanılmaya çalışılmış.

Aracın tek kötü yanı, yüklü olan Kernel ya da yazılım versiyonlarının her zaman en güncel versiyon olmaması. Bunun dışında sizler de kendi yazılımlarınızı oluşturup birleştirerek eksikleri analiz edebilirsiniz. Eğer aracın kullanımı hakkında bilgi edinmek istiyorsanız Android Türkiye forum yöneticilerimizden Ahmet Mert Gök‘ün hazırlamış olduğu rehbere aşağıdan ulaşabilirsiniz. Yine aynı forum konusundan sorunlarınızı dile getirebilirsiniz.

Şimdilik sadece Samsung Galaxy S ve Galaxy S II destekli olan araçka ilerleyen günlerde Galaxy Tab için de yazılım oluşturulabilecek. Diğer cihazlara da destek verileceğinden şüpheniz olmasın. Oluşturduğunuz yazılımlar ya da RomKitchen aracı hakkındaki görüş ve tavsiyelerinizi bizlerle paylaşarak diğer okuyucularımızı bilgilendirebilirsiniz. Bizi takip etmeye devam edin!

Romkitchen ile 5dk’da kendi ROM’unuzu kendiniz yapın

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.