KidLogger Ebeveyn Kontrolü Uygulamasıyla Mobil Cihazlarda Çocuk Denetimini Sağlayın [İnceleme]

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Mobil dünyası hızlı bir ilerleme içerisinde. Tablet ya da akıllı telefon kullanma yaşı her geçen gün düşerken, uzmanlar bu tür cihazların çocuk gelişimi üzerinde olumlu ya da olumsuz etkilerini derinden tartışmaya devam ediyor. Bugün her evde bir bilgisayara rastlamıyoruz ancak her hanede tablet ya da dokunmatik bir akıllı telefona rastlamak mümkün. Özellikle çocukların vazgeçilmezi olan tabletler için günümüzün en iyi oyuncağı ifadesini kullanmak yanlış olmayacaktır.

teknik destek

Teknolojinin gelişmesi elbette insanoğlunun lehine, fakat gelişen teknolojinin kullanımı ya da yanlış kullanımı burada önemli olan detaydır. Çocuğumuzun gelişimi için sanal mağazalarda sayısız uygulama bulunmaktadır. Çocuk gelişimi ya da boş zamanlarının değerlendirilmesi açısından önemli olan bu uygulamalar, özellikle söz konusu çocuklar olduğu zaman daha titiz bir denetim sürecinden geçiyor.

Çocuklar için elverişli uygulamaları akıllı telefon ya da tabletimizi yüklediğimizde sorun yok, ancak sizlerin de bildiği üzere mağazalarda çocuk gelişimini olumsuz etkileyecek sayısız uygulama mevcut. Mağazalarda çocukların erişimini kısıtlamak için çeşitli uygulamalar görmek mümkün. Hatta birçok telefon üretici son yıllarda tablet ya da akıllı telefonlarda çocuklar için geliştirilen özel bir moda yer veriyor. Bu özel moda şifre koyarak çocuğumuzun girebileceği bölümleri kısıtlıyoruz ve hatta çocuk modu için geliştirilen ve sadece çocuklara özgü uygulamaların yer aldığı mağazalarda ebeveynleri mutlu eden gelişmelerden biri olarak gösteriliyor.

Daha önce belirttiğimiz gibi mağazalarda çocukların çocuk eylemlerinin denetimini sağlayan pek çok uygulama var. Bu yazımızda telefon ya da tablette kullanıcı etkinliğiyle ilgili verileri toplayan ve bu bilgileri online olarak sunan “KidLogger Ebeveyn kontrolü” uygulamasını inceleme altına alıyoruz.

1

Son araştırmalara göre, çoğu anne-babaların çocukların kimlerle konuştuklarını ve telefonlarını ne şekilde kullandıklarını, bilmek ister. KidLogger gerçeği öğrenmenize yardımcı olan bir çözümdür.

Sadece 851KB boyutunda olan KidLogger Ebeveyn kontrolü uygulaması Windows , Mac, iOS ve Android , Symbian ve Blackberry platformlarında yer almaktadır. Türkçe dil desteği sunan uygulamayı yukarıda saydığımız işletim sistemleriyle çalışan hangi cihazınıza kurarsanız kurun kayıt altına alınan verileri ya da ekran görüntülerini Kidlogger.net’te oluşturacağınız hesaba anında gönderir. Elinizin altında internet olduğu müddetçe denetim altına aldığınız kişinin (çocuk, personel vb) akıllı cihazda gerçekleştirdiği tüm aktiviteleri bu hesaptan görebiliyorsunuz.

Uygulamayı çalıştırdığımızda kullanımı basit ve karışık olmayan bir menü karşımıza çıkıyor. Sekmeli şeklindeki uygulama menüsünde; Kaydı başlat/durdur, Seçenekler, Aktivite defterini izle ve Yardım kısımları yer alıyor.

Akıllı cihazdaki bilgileri kaydetmeye başlamadan önce Seçenekler bölümünden kayıt alına alınacak bilgilere göz atıp nelerin kayıt altına alınacağını belirliyoruz.

Koordinatlar sekmesinde periyodik olarak telefonun koordinatlarını kaydeder. GPS kullanım aralığını belirli bir dakikaya ayarlayarak çocuğumuzun gün içerisinde nerelerde vakit geçirdiğini kayıt altına alınan koordinatlardan rahatlıkla anlayabiliriz.

Arama sekmesinde  telefondaki tüm aramaları, kişi adı ve telefon numaraları kayıt altına alınıyor. Arama sekmesinin altında sırasıyla SMS, Web sitesi ziyaret geçmişi, USB bağlanma kaydı, Açılan uygulama kaydı ve Bildirim göster (Uygulamalarda harcanan süreç sayımı) kısımları yer alıyor ve bu saydığımız tüm içerikleri kayıt altına alabiliyoruz.

3

Kaydedilen içerikler sadece bunlarla sınırlı değil. KidLogger Ebeveyn Kontrolü ile telefonla çekilen  fotoğrafları ve telefona yüklenen dosyaların kayıt altına alınması da mümkün.

Klavyede yazıların tüm metinleri kayıt altına alan ve belirli aralıklar telefondan ekran görüntüsü alan uygulama kaydettiği tüm bu bilgileri anında Kidlogger.net’teki  hesaba aktarır.

Farklı platformlar için KidLogger özellikleri değişebilir. Ziyaret edilen sitelerin kayıt altına alınması ve kontrolü Internet Explorer, Chrome, standart Android tarayıcısında çalışır. Yazılan metinlerin kaydedilmesi ise mobil platformda sadece Android cihazlar için geçerli.

KidLogger uygulaması nasıl çalışır?

İlk olarak kidlogger.net’te üyelik işlemini gerçekleştirmeniz gerekiyor. KidLogger uygulamasını hedeflediğiniz cihaza indirin. Gerekli kontrolleri sağladıktan sonra uygulamayı çalıştırın. Uygulama içerisinde Seçenekler kısmında KidLogger.net’e bağlan kısmını aktif hale getirin. Takip ettiğiniz telefon veya bilgisayarda gerçekleşen bütün olaylar Kidlogger aracılığıyla kayıt altına alınır.  Kullanıcının etkinlik günlüğü Kidlogger’deki hesabınıza gönderilir. Herhangi bir yer ve zamanda kullanıcının etkinliği ile ilgili dosya ve raporları kendi hesabınızdan izleyebilirsiniz.

KidLogger.net’te satın alacağınız hem ücretsiz hem de ücretli olan hesabınızla çocuklarınızın denetini çevrimiçi kontrol edebilirsiniz.

Firma, Andronova okurlarına özel olarak 3 ay süreliğine %55 indirim kuponu hediye etmektedir. Bu indirimle birlikte, profesyonel hesap için fiyat 3 ay: 4$, 6 ay: 9$ ve 1 yıl: 29$ olmaktadır. İndirimden yararlanabilmek için kullanılması gereken kupon kodu: KIDL88

Ayrıca, Demo, Standart, Profesyonel şeklinde sunulan hesaplar ve ayrıntılarına da göz atabilirsiniz.

2KidLogger Ebeveyn kontrolü uygulamasını cihazınız için indirebilirsiniz. Ayrıca Android için KidLogger uygulaması için yükleme talimatına linke göz atabilirsiniz.

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir