Kişisel Verilerin Korunmasında Gelişmeler

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Kişisel Verilerin Korunmasında Gelişmeler: Eğitim ve Sağlıkta Veri Koruma Etkinliği

teknik destek

Özel yaşamın gizliliği, kişisel verilerin korunması, veri güvenliği, unutulma hakkı gibi İnternet çağının belki de en önemli konularıyla ilgili olarak tam iki aydır burada siz değerli okuyucularla paylaşımlarda bulunuyorum. Umarım geçen süre içerisinde ufak da olsa farkındalık yaratabilmişimdir.

27 Ekim 2014 tarihinde düzenlenecek ve özellikle teknoloji ile yakından ilgilenen bizler için bir hayli önemli olan bu toplantı haberini de sizlerle paylaşmak istiyorum… Ücretsiz olan etkinliğe katılacakların bilgiye doyma anlamında pişman olmayacaklarını garanti edebilirim. Etkinliği düzenleyen IPP (Istanbul Privacy Platform) özel yaşamın gizliliği ve kişisel verilerin korunması alanlarında düzenli toplantılar – çalıştaylar yapan, bu alandaki en aktivist gruplardan biri. Etkinlikteki konuşmacı listesine bakılacak olursa yine birbirinden değerli pek çok yerli ve yabancı konuğun bulunduğu görülüyor… Etkinlikte ben de dinleyici olarak bulunacağım ve notlarımı sizlerle paylaşacağım.Screenshots_2014-10-20-20-58-43

Kişisel Verilerin Korunmasında Gelişmeler

Aşağıda IPP’nin konuyla ilgili basın bildirisini bulabilirsiniz:

¨Kişisel verilerin korunması hakkı, günümüzün en önemli temel insan haklarından biridir. Demokratik devletlerde etkin hukuksal düzenlemelerin konusu olan bu hak, Birleşmiş Milletler, Avrupa Konseyi, Avrupa Birliği, OECD, APEC gibi pek çok uluslararası ve uluslarüstü kuruluş nezdinde de kabul edilmiştir.

Türkiye’de ise, 2010 yılında gerçekleştirilen Anayasa değişiklikleri kapsamında kişisel verilerin korunması anayasal bir hak haline gelmiş olsa da, ne yazık ki, bu önemli alandaki hukuksal düzenlemeler, henüz arzu edilen düzeyde değildir. Kişisel verilerin korunmasına ilişkin temel ilkeleri belirleyen çerçeve bir yasa halen yürürlüğe girmemiştir. 2014 yılı AB İlerleme Raporunda da bu konudaki eksikliğe dikkat çekildiği görülmektedir.

Öte yandan Türkiye’de pek çok kamusal hizmetin yürütülmesinde bilişim teknolojilerinden etkin bir şekilde yararlanılmaktadır. Bu durum, bazı örnekler üzerinden Türkiye’de kişisel verilerin korunmasına ilişkin durum değerlendirmesi yapmayı ve çözüm önerileri geliştirmeyi zorunlu kılmaktadır. Bu kapsamda eğitim ve sağlık üzerinde durulması gereken iki önemli alanı oluşturmaktadır. Nitekim Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yürütülen Fatih Projesi kapsamında öğrencilerin kişisel verilerinin işlenmesi söz konusu olacaktır. Kamu kurumları ve özel kurumlar tarafından sunulan sağlık hizmetleri yine milyonlarca kişinin kişisel verilerinin işlenmesini beraberinde getirmektedir.

Belirtilen konuları değerlendirmek üzere, 27 Ekim 2014 tarihinde Bahçeşehir Üniversitesi, İstanbul Bilgi Üniversitesi ve Sabancı Üniversitesi’nin işbirliği ile “KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASINDA GÜNCEL GELİŞMELER:EĞİTİM VE SAĞLIKTA VERİ KORUMA” başlıklı bir etkinlik düzenlenecektir. Etkinliğin ilk oturumunda eğitim sektöründe, ikinci oturumunda ise sağlık sektöründe kişisel verilerin korunmasına ilişkin konular değerlendirilecektir. Kamu kurumlarından, özel sektörden ve akademiden uluslararası ve ulusal düzeyde yetkin uzmanların katılımıyla gerçekleştirilecek bu etkinliğin temel hedefi, Avrupa Birliği ve Amerika’daki güncel tartışmalar ışığında, Türkiye’deki mevcut durumu değerlendirmek, çözüm önerileri geliştirmek ve bu konuda farkındalık yaratmaktır.

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir