Kişisel verilerinizin güvenliğine önem veriyoruz mesajı

Andronova
Yazar Andronova 2 Minimum Okuma

"Kişisel verilerinizin gizliliğine ve güvenliğine önem veriyoruz." Nedir bu bildiri SMS mesajları ve mailleri. Kişisel verilerin korunması hakkında çıkarılan kanun gereği yapılması zorunlu çalışma.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

Son bir haftadır çoğu şekilde bazı firmalarda “…..olarak müşterilerimizin kişisel verilerinizin güvenliğine önem veriyor.” şeklinde SMS mesajları ve e-postaları gönderilmekte. Peki nedir bu kişisel verilerin korunması?

Bu mesaj çoğu kullanıcıyı tedirgin etti. Nedeni malum bazı şirketlerin kişisel verileri pazarladığının ya da güvenlik yetersizliğinden verilerin çalınmasına neden olduklarından.

Son yıllarda kişisel bilgilere erişen dolandırıcıların bu bilgilerle çok sayıda kişiyi madur ettiğini ara ara haberlerde izlemekteyiz. Bu bilgiler nasıl çalınıyor ya da kimler tarafından veriliyor net bilgi bulunmamakta. Ama bizim araştırmalarımızda bu verilerin bazıları satılıyor. Yani bu sektöründe bir pazarı bulunuyor. Eskiden alınan bilgiler pazarlama için kullanılırdı. Şimdilerde dolandırıcılık için kullanılıyor.

Verileri kimler çalıyor? Bazı firmalar satıyor. Bazı firmalarında çalışanları gizli aldıkları verileri satıyor. Bunun dışında da siber saldırı ile çalınan veriler pazarlanıyor.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

Kişisel verilerinizin güvenliğine önem veriyoruz mesajı

Kişisel verilerin güvenliği nedir?

Kişisel verilerin gizliliği ve güvenliği ile ilgili gönderilen mesajlar, 2016 yılında yürürlüğe girmiş olan kanun gereği yapılmakta. Kanun maddesi 6698′ e göre 7 Nisan’ a kadar firmalar üzerine düşen düzenlemeleri yapmak zorundalar. Aksi durumunda büyük para cezaları ile karşılaşabiliyorlar.

Mesajlar kargo şirketlerinden, alışveriş mağazalarıdan, yatırım sektörlerinden, web hizmetleri, internet, telefon ve mobil sektörlerinden gelmekte. Teknoloji haberleri

ETİKET:
Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir