Konsept: Apple iPad Air Pro Hakkında Her Şey!

Apple’ın CEO’su Tim Cook 2014 yılı için “Büyük Şeyler Planlıyoruz” açıklaması ile bu yıl Apple ürünlerinin genel anlamda büyüyeceğini ve sektörün beklentilerinin karşılanacağını anlamıştık. Apple’ın daha büyük iPhone’dan sonra daha büyük bir iPad yapacağı konusundaki söylentilerinde yeni iPad lansmanında gerçek olacağının sinyallerini almaya başladık. Samsung’un liderliğinde girilen büyük ekranlı telefon ve tablet kategorisinde yeni bir segment oluşturulurken (pahblet), laptopların yerini alan tabletlerin de ekranlarının büyümesi kaçınılmaz bir gerçekti.

Andronova

Samsung geçtiğimiz Şubat ayında yapılan CES 2014 fuarında yeni nesil Galaxy Note Pro 12,2 inç tabletlerini tanıtmış ve bu tabletlerin özellikle iş alanında kullanılabileceğinin sinyallerini bu fuarda vermişti. Tabletlerin pazara sürülmesiyle birlikte de yoğun bir talep alan Samsung’un bu konuda da liderliğini diğer firmalar takip edecek gibi görünüyor. Apple ise daha çok multimedya cihazı olarak düşündüğü yeni tableti iPad Air Pro’nun ekran boyutunu 12,9 inç yapmayı düşünüyor. Bu boyut ile MacBook Air içinde farklı bir alternatifi kullanıcıları ile buluşturacak Apple’ın iPad Air Pro’nun “muhtemel” özelliklerini kısaca açıklayalım.

ipad-pro-concept

  • iPad Air Pro’nun tasarımı kardeşleri iPad Air ve iPad Mini Retina Display ile büyük ölçüde birbirlerine benzer yapıda olacak. Kavisli köşeler ve düz bir arka zemine, ses açıp kapama tuşları, Lightning şarj girişi diğer tabletlerde olduğu gibi yerleştirilecek. iPad Air Pro’da stereo ses özelliği çift hoparlör vasıtasıyla gerçekleştirilecek.
  • iPhone 5S ile birlikte tanıtılan TouchID yeni nesil iPad Air Pro’da da bulunacak
  • Ekran konusunda ise iPad Air Pro oldukça iddialı olacak. Arkadan aydınlatmalı LED panelin kullanılacağı ekranın 12,9 inç boyutunda ve 3072 x 2304 piksel (4K) çözünürlükte olacağı öngörülüyor. Bu IPS tabanlı panel gerçekleştirilirse gerçekte ekran teknolojisi anlamında çığır açacağını ve sektörü yönlendireceğini düşünüyorum.
  • iPad Air gibi 7,5 mm kalınlığa sahip olacak
  • Ekranın 4K çözünürlükte sorun yaşamaması içinde A8 işlemcisinin çıkması beklenecek
  • iPad Air uygulamaları özel bir yazılım sayesinde 4K ekranda sorunsuz birşekilde çalıştırılabilecek
  • Ekranda basınç hassasiyeti olacak ve bu da 3.parti geliştiriciler tarafından yapılan kalemlerin kullanılmasına olanak sağlayacak.

ipad-pro-concept-mid

iPad Air Pro hakkında yapılan öngörülerin bu olduğunu ve yeni iPad’in sonbaharda tanıtılacağı düşünülüyor. Peki sizce bir tablet için ideal boy nedir. 12,2 yada 12,9 inç tabletler hakkında ne düşünüyorsunuz?

Kaynak: iphoenhacks

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın