Kredi kartı internet harcamalarında rekor

Andronova
Yazar Andronova 2 Minimum Okuma

BKM tarafından Temmuz 2017 verileri yayınlandı. İnternet üzerinden yapılan alışverişlerin oranı iki kat daha fazla oldu. Yıllık artışı incelediğimizde %40 artış görülmekte.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

BKM, Temmuz ayı verilerini açıkladı. Bu veriler incelendiğinde, Temmuz ayı boyunca Türkiye’de giyim, mobilya ve market sektörlerinde internet üzerinden yapılan alışverişlerdeki ödeme tutarının iki kat arttığı görülüyor. Bankalararası Kart Merkezi’nin yayınladığı verilere göre; internet üzerinden ödeme yapma alışkanlığı sadece nakit değil kartlı ödemelere de yansımış durumda. 2016 yılı Ağustos ile 2017 yılı Temmuz arasındaki bir senelik dönem içinde internet üzerinden kartla yapılan ödeme miktarı, tam 84,7 milyar TL oldu.

Bu büyüme hızı %44’e denk geliyor ve böyle devam etmesi halinde 2017 yılının sonunda internet üzerinden kredi kartıyla yapılan ödeme tutarı 98,4 milyar TL’ye ulaşacak. Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ikinci taksidi Temmuz ayında ödeniyor ve kredi kartı ile Temmuz ayı içinde ”Kamu-Vergi Ödemeleri” sektöründe yapılan toplam ödeme miktarı 3 milyar TL oldu. Bu, sektörün 2016 yılı verileri ile karşılaştırıldığında %47 oranında artış anlamına geliyor. Ayrıca internet üzerinden yapılan kredi kartı ödemelerinin ise %5,5’lik kısmını oluşturuyor.

Kredi kartı internet harcamalarında rekor

Vergi ödemeleri için internet çok tercih ediliyor

Kamu ve vergi ödemeleri incelendiğinde; kredi kartı ile yapılan ödemelerin %59’luk kısmının internet üzerinden gerçekleştirildiği görülüyor. Kamu-Vergi Ödemeleri sektöründe 1,8 milyar TL’lik ödeme, internet üzerinden yapıldı. Bu sektör, Temmuz ayında internet üzerinden en yüksek miktarda ödeme yapılan sektör haline geldi.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir