Kredi Kartı Kullanıcılarının Dikkatine! Taksitlendirme Kalkıyor

blank

Kredi Kartı Kullanıcılarının Dikkatine! Taksitlendirme Kalkıyor!!!

teknik destek

Bu gün eşimden gelen bir haber ile açıkçası oldukça şaşırdım ve bu habere açıkçası inanamadım. Kredi kartları ile ilgili sorun öylesine büyüdü ki borcu olmayan birine rastlamak neredeyse imkansız bir hal alıyor. Dar gelirli vatandaşın bazı ürünlere ulaşabilmeleri için 12 ay ve daha üstü taksitlendirme en kolay çözüm olmuştur. Kaçımız duvarımızda asılı televizyonları peşin fiyatına aldı? Peki kaçımız kullandığı son modele telefonu peşin olarak aldı? Kaç kişi evinde ki mutfak eşyalarını peşin paraya aldı?

Örnekler tabii ki çoğaltılabilir ama bir gerçek var ki kullanmasını bilen kişilerin kredi kartları, fiyatı bütçemizden daha fazla olan ürünleri alabilmelerine sebep olmuştur. Bankacılık Denetleme ve Düzenleme kurulu bu gün bankalara Şubat ayının başında yürürlüğe geçecek bir yaptırım yayınladı. Eşim bankacı olduğu için özellikle ev kredilerinde ve 36 aydan fazla kredi kullanılmamasıyla ilgili bilgiler vermiş olsa da; bu genelgenin bizi ilgilendiren boyutunda da beni bilgilendirdi. Bundan böyle altın ve kontör satışları peşin fiyatına taksitle yapılamayacak. Bunlar gibi ürünleri taksit ile almak istiyorsanız muhakkak vade farkını ödemek durumunda kalacaksınız. Vade farkları ve komisyonları ile ilgili bankaların kendine has stratejileri şimdilik belli olmasa da 1 ay içinde tüm detayları öğrenebileceğiz.

Telefon, bilgisayar parçası ve buna benze elektronik cihazların kredi kartıyla alınmasının önünü de kesebilecek bu genelge, acaba cep telefonlarını artık taksitle alabilecek miyiz sorularını sordurmaya başladı. Bir taraftan da büyük bir esnaf oranını da korkuttu. Ancak sonradan Başbakan Yardımcısı Sayın Ali BABACAN’ın açıklaması ile yön değiştirdi.

Babacan, “bu düzenlemenin elektronik cihazları kapsamadığını ve bu tarz ürünler ile hizmetlerin taksit sayısının ertelemeler de dahil olmak üzere 9 taksiti geçemeyeceğini açıkladı”. Yani artık bir elektronik cihaz alıyorsak, tatile gidiyorsak bunun taksitlendirme sayısı 9 taksiti geçemeyecek.

Bu durumun GSM operatörleri tarafından nasıl karşılanacağını oldukça merak ediyorum. GSM Operatörlerinin 24 ve 36 aylık kontratlar ile telefon sattığı bir ortamda bunu gibi kararların alınmasını oldukça ironik buluyorum. Bu değişiklik ile birlikte büyük teknoloji marketlerin senet karşılığı (eskiden olduğu gibi) cihaz sattığını yakında görürsek şaşırmayın.

Peki burada sizce suçlu kredi kartını sürekli kullanan bizlerde mi? Yoksa asgari maaşı olan birine 8000 TL kredi kartı limiti veren bankalarda mı? Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz? Kredi kartlarına artık peşin fiyatına taksit yapılmamasını olumlu bir gelişme olarak mı yoksa olumsuz bir gelişme olarak mı değerlendiriyorsunuz?

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

error: Çok sık deneme yapıyorsun !!