Kuzey Kore, Android İşletim Sistemli Yerli Üretim Akıllı Telefon Duyurdu!

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Dünyanın dışa en kapalı ülkesi olarak bilinen Kuzey Kore, geçtiğimiz günlerde yerli üretim bir tablet duyurusu gerçekleştirirken, ülkenin mobil dünyasındaki yeni adımı ise AS1201 Arirang isimli akıllı telefon modeli oldu. NorthKoreaTech sitesinde yer alan habere göre telefon tamamen yerli üretim ve başkent Pyongyang’daki bir tesiste üretiliyor. Site aynı zamanda ülkenin Devlet Başkanı Kim Jong Un’un 11 Mayıs Fabrikası’nda bazı temaslarda bulunduğu sırada çekilmiş kimi görüntüleri yayımladı.

Andronova

Kimi kaynaklar ise görsellere şüphe ile yaklaşıyor, zira söz konusu görsellerde üretim aşamasında herhangi bir kareye rastlanmıyor. Sadece paketleme esnasında bazı fotoğraflar yayımlanırken, telefonun üretim aşamasının Çin’de yapıldığı iddia ediliyor.

Telefonun sahip olduğu teknik özelliklere dair herhangi bir açıklama yapılmazken, sadece kameranın iyi bir performans sunacağı aktarılıyor. Servis edilen görüntülerden anlaşıldığı üzere telefon Android işletim sisteminin stok haliyle çalışıyor. Nükleer denemeler sebebiyle başta Amerika olmak üzere tüm dünyanın tepkisini çeken ve yıllardır ambargoya maruz kalan ülkenin Amerika menşeli bir işletim sistemini kullanması ilginç bir detay olarak karşımıza çıkıyor.

Kuzey Kore’de yoksulluk ve sınırlı internet erişimi gibi sorunlar hala devam ederken, akıllı telefonunda halka sunulacak özgürlüklerin ne seviyede olduğu henüz bilinmiyor. Hükümet tarafından da onaylanan modelin bütçe dostu bir fiyat sergileyeceği ve halkın yoğun bir ilgisiyle karşılaşacağı bildiriliyor.

media 2882

media 2884

ilgili>> AndroidAuthority

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın