Lenovo ideapad laptop kamera çalışmıyor çizgi işareti var

Laptop' un kamerası çalışmıyor sorununu biz Lenovo ideapad 3 15ada05 modelinde karşılaştık. Kameranın ışığı yanıyor ama çalışmıyor ve kamera simgesinde çizgi çıkıyor.

Andronova

Lenovo laptop kamerası çalışmıyor durumunda yapılacaklardan bahsedeceğiz. Lakin öncelikle ilk kontrol edeceğiniz bölümlere bakmanız ve duruma göre teker teker yazdıklarımızı uygulamanız gerekecek. İşlemlerden önce bilgisayara kurulu program ve oyunlar için bir sistem geri yüklemesi oluşturulmasını öneriyoruz.

Sistem geri yüklemesini yapacaklar için:

 • Bilgisayarım yazana sağ tıklayarak özelliklere giriniz.
 • Sol yandan “Sistem koruması” bölümünü açın.
 • Açılan ilk kısımdan “Oluştur” ve sonrasında geri yükleme noktasına bir ad verin.

Bilgisayarın kamerası çalışmıyor ise;

 1. Klavyede kamera simgesi olan tuşa bir kez basıp çekiniz. Örnek modelde F8 olduğunu belirtelim.
 2. Kamera yanında ya da üstünede açma kapama tuşu olabilir. Örnek modelde kızak şeklinde sağ’a sol’ a çekerek aç kapat yapılıyor.
 3. Yazılımından kapatılmış olabilir. Bunun için Windows 10 kullananların ara kısmına kamera yazarak ilgili programı çalıştırabilirler.
 4. Driver kaldırılmış olabilir veya uyumsuz bir sürüm olabilir.
 5. Başka bir programla test edin. Örnek Skype olabilir.
 6. Çalışmasına engel olan başka bir program olabilir. Örnek Zoom kamera çalışmıyor ve buna neden olan EBA olabiliyor. Ya da tam tersi durumlar.
 7. Aygıt yöneticisinden kapatılmış ya da sürücü hatası çıkmış olabilir.
 8. Virüs koruma tarafından engelleniyor olabilir. Çok sayıda yazılımda uzaktan kameraya erişim yapılmaması adına kısıtlama yapılabiliyor.
 9. Sürücüler ve Windows güncellemeleri yapılması gerekebilir.
 10. Kamera arızalandı yani donanım sorunundan kaynaklı sıkıntı çıkarabilir.

Lenovo ideapad laptop kamera çalışmıyor çizgi işareti var

Açma kapatmayla alakalı tuşları kontrol ettikten sonra başka yazılımla ve driver kontrolü yapınız. Çoğunlukla bunlardan biriyle alakalıdır. Örnek verdiğimiz modelde kısayol tuşundan kapalıydı. Zoom programında kamerada çizgi işareti çıkıyordu ve ne yaparsanız yapın bu tuşu açmadan çalıştıramıyorsunuz. Kısaca iptal ediyor diyebiliriz.

Aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi kamera üstünde çizgi işareti var. Çizgi simgesi çoğunlukla donanım algılanmadığında çıkar. Lakin burada kameranın ışığı yanıyor ama çalışmıyor.

Lenovo ideapad laptop kamera çalışmıyor çizgi işareti var


Güncelleme Tarihi: 05 Ocak 2021, 15:32

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın