LG, Akıllı Telefonlar için 2560 x 1440p Çözünürlüğe Sahip Quad HD LCD Paneli Duyurdu

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi
Andronova

Dünyanın önde gelen panel üreticilerin LG, LG Display bünyesinde geliştirilen ekran teknolojilerini özellikle mobil dünyasında tüketicilerin hizmetine sunmaya devam ediyor. Temmuz ayı içerisinde dünyanın en ince Full HD çözünürlüklü LCD panelin duyurusunu gerçekleştiren Güney Koreli üretici, söz konusu paneli yeni nesil amiral gemisi LG G2’de kullanmış ve telefon görüntüleme noktasında üst sınırı belirleyen modellerden biri olmuştu.

Görüntüleme noktasında sağlanan gelişmelerin yanı sıra LG’nin pil tarafında sağladığı verimlilik de dikkat çeken bir ayrıntı. Son olarak LG G2’de GRAM (Grafik RAM) teknolojisine yer veren şirket, diğer LCD panellere nazaran %26 oranında daha az pil tüketimi sağlamayı başarıyor.

Önümüzdeki yıl ekran teknolojisinde sürdürülecek rekabette yine önemli bir rol üstlenmesi beklenen LG, resmi site üzerinden son dönemde sürdürdüğü gelişmelere yönelik açıklamalar yaparken, akıllı telefonlar için 2560 x 1440p çözünürlüğe sahip panel üretimine hazır olduklarını belirtti. 5.5-inç boyutunda olan ve Quad HD olarak isimlendirilen LCD panel, inç başına 538ppi yoğunluk sunarken, HD panellere nazaran 4 kat daha net görüntüleme deneyimi sunuyor.

Sağlanan gelişmeler sayesinde diğer mobil ekranlarla kıyaslandığında daha canlı, keskin, net ve daha hassas kontrast oranı Quad HD panelde karşımıza çıkacak. LG,  2560 x 1440p çözünürlüklü panelde sunduğu üst seviye görüntü kalitesinin yanında, tüm bu detayları sadece 1.21mm’lik kalınlığa sığdırıyor. Bunun yanında ekranın çerçeve kalınlığı ise sadece 1.2mm kalınlığa sahip. LG G2’de yer alan LCD panelin 2.2mm kalınlığa ve 2.3mm çerçeveye sahip olduğu dikkate alındığında, yeni LCD panelde sağlanan gelişim daha net ortaya çıkmaktadır.

Düşük Sıcaklık Poly-Silikon ((LTPS) yüzey sayesinde 430nit parlaklığa ulaşabilen 5.5-inç boyutundaki panelin ilk olarak ne zaman bir telefonda yer alacağı henüz bilinmiyor, panelin yüksek ihtimalle 2014 yılında görücüye çıkması bekleniyor.

ilgili>> Engadget

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir