LG G2 Hayal Kırıklığı mı?

LG’nin 2013 Amiral Gemisi G2 telefonu hem fiyatı hemde performansı ile oldukça konuşuldu. Telefona genel anlamda baktığımızda hem donanım hemde genele özellikler olarak bence Note 3ten sonraki en dolu cihaz fakat hem malzeme kalitesi hemde tuş kombinasyonunda denenmemişi denemeleri LG tarafında bu telefonun sanki üst model olarak algılanmamasına neden olmuştu. Çerçevesiz denecek kadar ince çerçeve yapısıyla, işlemcisiyle, pil gücü ile dopdolu olan bu telefonun ipini yine kendi üretimi Nexus 5 çekmedi mi?

Andronova

Google’ın telefonlarını yapmak tabii ki bir statü göstergesi ama Google kendi şirketi varken neden başka firmalara Nexus cihazlar ürettiriyor? LG G2’nin satış rakamlarından memnun olmadığını ve artık tek bir model üzerinden telefon satışı yapacaklarını açıklamış ve hemen ardından da LG G3 ile ilgili bilgiler ve dedikodular ortada dolaşmaya başlamıştı. LG G2’nin tüm dünyada 10 – 12 milyon adet satılması beklenirken yapılan analizlere göre toplamda 2,5 milyon adet satıldığı görülüyor. LG gibi HTC’de geçtiğimiz yıl içinde çıkarttığı amiral gemisi One modeliyle de başarıyı yakalayamadı. HTC One’ın 10 milyon barajından fazla satılması öngörülürken bunun yarısı kadar bir satış başarısı yakalayabilmişti.

Piyasa araştırmasına göre de Nexus 5’in satışa sunulması LG G2 satışlarını resmen baltalamış olarak görünüyor. Burada ki en büyük sorunsa LG G2’nin 4.2.2 sürümü kullanırken, Nexus 5’in Android 4.4 sürümünü kullanması. Android ekosistemndeki kullanıcılarda en son sürümü kullanmak istedikleri için Nexus 5’i tercih ediyorlar. Her iki telefonu da LG yapıyor ve para yinede aynı kasaya akıyor gibi görünse de günün sonunda LG, G2’den kazandığı kar oranı Nexus 5’ten daha fazla olduğu için kardan zarar ederek yine kendi kendinin rakibi oluyor.

Telefon piyasası Snapdragon’un yeni işlemcileri ile daha fazla hareketlenecek. Snapdragon 805 ve Snapdragon 800 8974AC versiyolu işlemciler 2013 yılında ki işlemcilere büyük bir performans farkı atacaklar. Bu günün en hızlı telefonları ise CES 2014 sonrasında eskiyecek diye öngörüyorum. Özellikle Sony ve Samsung bir kaç ay içinde 2014 yılının yeni Amiral Gemilerini piyasaya sürecekler. Telefon almayı bekliyorsanız biraz daha beklemenizi şiddetle tavsiye ediyorum (Nexus 5 alacaklar hariç). Bir teknoloji aşığı olarak her ne kadar 2K ekranları çok merak etsemde bu çözünürlüklerin bu ekranlarda kesinlikle kullanılmaması taraftarıyım. Bu konuda yorumlarınızı belirtirseniz çok sevinirim.

Not: Aşağıdaki videoda Snapdragon 800 8974AC kullanan ilk telefon Gionee Elife E7’nin tanıtım videosunu izleyebilirsiniz.

u0GHLNO6lhQ” width=”1000″ height=”505″ frameborder=”0″ allowfullscreen=”allowfullscreen”>

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.