LG G3 için Android 5.0 Lolipop Dağıtımı Başlıyor

LG, amiral gemisi LG G3 için Android 5.0 Lolipop güncellemesini bu hafta içinde başlatmayı planlıyor. LG’nin Android 5.0 ara yüzünün sızmasından kısa bir süre sonra, Koreli firma güncellemeyi hızlandırmışa benziyor. Güncellemenin ilk olarak Polonya’da dağıtıma başlaması bekleniyor. Daha sonra, Avrupa’da ki diğer ülkelere ve Kuzey Amerika’da ki LG G3 sahipleri güncellemeyi yükleyebilecek.

Andronova

Güncelleme bir çok değişiklik içeriyor. İlk olarak Google’un “Materyal Tasarım“ını örnek alarak geliştirilen ara yüz, bildirim ve kilit ekranı göze çarpıyor. Asıl yenilik ise kaporta altında. Google; Android 5 Lolipop ile Dalvik sanal makinesini bırakarak ART‘a geçiyor. Dalvik; uygulamalar her çalıştığında yazılım dilini makine diline çeviren bir java sanal makinesiydi. Bu sistemin dezavantajı; uygulamaların geç açılması ve her çalıştırıldığında yazılım dili –> makine dili çevirimi yüzünden harcanan pildi. Ancak ART ise, uygulamalar ilk defa yüklenirken bir kereye mahsus bu çevirimi yapıyor. Bu sayede, hem uygulama açılışları hızlanıyor, hem de her seferinde çevirim yapma gereksinimi olmadığından telefonların batarya ömrü uzuyor. Ayrıca ART’ın RAM yönetimi de Dalvik’ten daha başarılı. Böylece telefonu kullanırken, arka planda ne kadar uygulama açık olursa olsun, ART; telefonun ihtiyacı olduğunda 2 ms içinde uygulama sonlandırarak telefonda oluşabilecek takılmaların önüne geçiyor. Android 5 ile gelen son yenilik ise “Project Volta“. Google; Androidin kodlarında yaptığı düzenleme ve optimizasyon ile telefonların kullanım ömrünü %20’ye kadar arttırabiliyor.

Bütün bu yeniliklerin LG G3 sahiplerine sunulması bekleniyor. Bu arada, resmi güncellemeyi beklemek istemeyenler için, LG G3 Android 5 romu Xda’da sızmış durumda. Şimdilik sadece LG G3 F400S modeli için bulunan roma forum.xda-developers.com/lg-g3/general/kdz-lollipop-5-0-android-l-t2931192buradan erişebilirsiniz. Sızan romun sadece test sürümü olduğunu belirtelim. Romun nasıl çalıştığını görmek için aşağıdaki videoyu izlemeniz yeterli. LG’nin Android güncellemeleri için ne düşünüyorsunuz?

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.