LG’nin Octa Çekirdekli Odin İşlemcisi AnTuTu’da Ortaya Çıktı, İşlemcinin Ayrıntıları Netleşiyor!

blank

Uzun bir süredir kendi işlemcisini üretme çalışmaları yürüten LG, 4 ve 8 çekirdekli işlemciler tasarlıyor. 8 çekirdek olarak tasarlanan Odin isimli işlemciye ilişkin bir süredir iddialar gündeme gelmeye başladı ve gelen haberlere göre söz konusu işlemci LG’nin bir sonraki amiral gemisi G3’e güç verecek.

AnTuTu kriter testinde gün yüzüne çıkan işlemcinin bazı özellikleri listelenirken, Odin ile işbirliği yapacak GPU ve işlemcinin çalışma yöntemi de netleşti. LG’nin yeni çipi Samsung‘un Exynos 5410 ve 5420 birimlerinde olduğu gibi ARM‘ın big.LITTLE mimarisini kullanacak. Bu da işlemcide 8 çekirdeğin aynı anda çalışmayacağı anlamına geliyor. Daha önce ortaya çıkan bazı spekülasyonlarda Odin’nin MediaTek‘in MT6592 işlemcisinde olduğu gibi 8 çekirdeğin aynı çalışabileceği iddia edilmişti. Bunun yerine 4+4 çeklinde çalışan kümelerden oluşacak işlemcide 4 adet çekirdek performans odaklı olacak, diğer 4 adet ise pil verimliliğini sağlamaya çalışacak.

Kriter testinde işlemciye dar önemli bir detay daha ortaya çıktı. LG, Odin’de PowerVR 6 serisine yer verecek. Apple, iPhone 5S‘i G6430 GPU ile donatmış ve oyun oynama noktasında kullanıcılara üst sınıf bir deneyim sunmuştu. Anlaşılan o ki aynı performansı Odin işlemcisi de bizlere sunacak.

Test raporuna göre Odin işlemcisinin yer aldığı telefon Android 4.2 işletim sistemiyle çalışıyor. Muhtemelen prototip bir telefon olan cihazda ayrıca Full HD çözünürlüklü bir ekran, 2GB RAM ve 4GB ROM yer alıyor. İşlemci frekans hızı da prototip bir cihaz olması sebebiyle oldukça düşük tutulmuş. LG G32’te ise bu hız 2GHz seviyelerinde olacaktır.

lg-odin-antutu-01

kaynak: PhoneArena

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

error: Çok sık deneme yapıyorsun !!