LG’nin Odin İşlemcileri Dört ve Sekiz Çekirdekli Olacak!

Akıllı telefon platformunda üçüncü sıraya kadar yükselen LG, yılın ikinci yarısında tüketicilere sunduğu LG G2 modeli ile birçok kesimi kendisine hayran bıraktı. Üst seviye donanım özellikleri sıra dışı bir tasarım ve rakiplerine oranla makul bir fiyatla buluşturan LG şu an için birkaç milyon satış adetine ulaşmış durumda. Genel anlamda ise 10 milyon G2 satışı hedefleniyor. Son gelen haberlere bakıldığında LG’nin önümüzdeki yılda da yine tüketicileri etkileyecek modeller hazırladığı görülüyor.

Andronova

Teknolojinin birçok noktasında üreticilere farklı kategorilerde cihazlar sunmayı sürdüren LG, mobil cihazlarda ise ekran ve batarya üretimini kendi bünyesinde oluşturduğu kuruluşlar tarafından sağlıyor. LG’nin yeni hedefi ise kendi işlemcisini üretmek.

Güney Koreli üreticinin kendi işlemcisini üreteceğine dair söylentiler bu yılın başından beri yapılıyor. Hatta LG G2’nin Odin adlı işlemciden güç alacağı ifade ediliyordu. Gelinen noktaya baktığımızda G2, Snapdragon 800 işlemcisiyle resmiyet kazandı. Ancak bu gelişme Odin işlemcinin tanıtılmayacağı anlamına gelmez.

Güney Koreli menşeli DigitalTimes‘ın yer verdiği habere göre Odin işlemciler dört ve sekiz çekirdekli yapıda tasarlanıyor ve Cortex-A15 mimarisine sahip olacak. Dört çekirdekli işlemci 2.2GHz’e ulaşıyor ve ARM’ın Mali-T604 GPU‘suna sahip olacak. Söz konusu işlemci TV’lerde kullanılacak.

Sekiz çekirdekli işlemci ise Mali-T760 (16 çekirdeğe kadar ölçekleme, 600MHz frekans hızı) grafik işlemcisine sahip olacak. İşlemcinin gerçek 8 çekirdekli mi ya da Exynos octa’da olduğu gibi 4+4 çekirdek yapısına mı sahip olduğu bilinmiyor. Sekiz çekirdekli işlemci LG’nin üst seviye cihazlarında kullanılacak.Bunlar muhtemelen LG G3 ve yeni nesil LG G Pad olacak.

LG işlemci üretimi için kendi tesislerine sahip olmadığı için Odin işlemcisinin üretimini Tayvanlı yonga üreticisi TSMC üstlenecek.

kaynak: unwiredview

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.