MAC adresi nedir iPhone MAC nasıl öğrenilir

Andronova
Yazar Andronova 2 Minimum Okuma

Bilgisayarda, laptop / dizüstü bilgisayar, tablette, modem ve cep telefonda Mac adresi öğrenme farklılık göstermekte. Örnek iPhone telefonda Mac adresini öğrenme haberimizde adımlarıyla gösterdik.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

MAC adresi, bir sanal ağındaki bir cihazın ağ donanımını ifade etmeye yarıyor. Örneğin, sizin cep telefonunuzun, tablet cihazınız, bilgisayarınızın ve modeminizin kendisine özel olarak birer mac adresi bulunuyor. Mac adresi fiziksel ağ donanımlarının belirlenmesini sağlıyor. Mac adresiniz cep telefonunuzun, tablet cihazınızın ve bilgisayarınızın kablolu sanal ağ kartına bağlı olan yapımcı doğrulusunda kodlanan bir bilgi verisidir. Her donanım amacıyla özel bir adres tarafından ağ paylaşımında bulunuyor. 
Aynı zamanda mac adresine sahip olan bir çok ağ cihazı bulunmuyor. Mac adresi 6 soket bölümünden oluşuyor. İlk 3 soket donanımı yapan firmayı işaret ediyor. Cep telefonun Mac adresini öğrenmek amacıyla yapacağınız işlemler çok kolaydır. Telefonun ayarlar bölümüne giriniz bazı telefonlarda ise Ayarlar bölümünde genel sekmesinde yer alıyor ve aşağıya indiğinizde Telefon bilgisi hakkında yazan sekmeye tıklıyoruz. Buradan sonra donanım bilgisini seçeneğini seçtiğinizde karşınıza çıkan Telefonun mac adresi çıkıyor ve güncel gerçek adres bilginizi öğrenebiliyorsunuz.

Bir bilgisayar da, cep telefonlarınız da, tablet, diz üstü veya buna benzer olan tüm sanal ağlarda bir iş ağına bağlanabilme özelliğindeki cihazların kullandığı tam 12 karakterli fiziksel adresi olan mac adresine medya giriş adresi deniliyor. MAC adresi kişiler için ağ üzerindeki tüm veri akış hızını kontrol etmek için kullanılıyor. Bir bilgisayar ağınızdaki tüm bağlı olan cihaz ağ donanımını tanımaya yarıyor.

Windows MAC adresini öğrenme

Denetim masası / Ağ ve paylaşım merkezi / sağ taraftaki bağlantılar(wi-fi ağına tıklayın) / ayrıntılar / fiziksel adres kısmından öğrenebilirsiniz.

MAC adresi nedir iPhone MAC nasıl öğrenilir

IP adresi üzerinden Mac adresi nasıl öğrenilir? 

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

1-) Telefonunuzdan Ayarlar bölümüne giriniz.
2-) Telefon bilgisi hakkında yazan bölümüne giriniz
3-) Açılan ekranda telefonunuzun sahip olduğu güncel ip adresi ve mac adresi bilgilerini kolayca öğrenebilirsiniz.

iPhone Mac öğrenme: Tüm iPhone modellerinde “iPhone x, iPhone 7, iPhone 8 veya iPhone 7” ayarlar / hakkında / wi-fi adresi kısmında bakabilirsiniz. Buradaki bazı bölümler cihaz özel bilgileridir. Buna dikkat ediniz.

iPhone Mac adresini öğrenme nasıl yapılır?

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir