Mac Pro’dan İlk İzlenimler

blank

Apple baş tasarımcısı Jonathan Ive, Red Sivil Toplum Örgütü için kırmızı bir Mac Pro tasarlamış ve bunu yardım gecesinde yaklaşık 1 milyon dolara satmıştı. Tabii ki bir bilgisayar için büyük bir para ve bu ücret yardım gecesi için verilmiş olsa da yardım gecesinin en pahalı ürünü kırmızı Mac Pro olmuştu. Tasarımı ile benim kendi adıma “şey” olarak nitelendirdiğim bu şey sanki uzaydan dünyamıza düşmüş bir kapsül gibi duruyor.

teknik destek

Apple yeni nesil Mac Pro için şunları söylüyor. “Olağanüstü bir şey yapmak istediğinizde, bütün varsayımları sorgular, bütün ön yargıları yıkarsınız. Olabilecek en iyi şeyi yapana kadar dinlenmek bilmezsiniz. Yapmak istediğiniz şey bir film, bir şarkı veya bilimsel bir keşif ya da bunları yapmak için kullanılabilecek araçlar olabilir. Biz bu güne kadar yeni Mac Pro’ya benzeyen bir şey hiç yapmadık. Aslına bakarsanız hiç kimse yapmadı. Yaptığımız şeyi bir an önce sizinle paylaşmak istedik…”

Evet Apple yaptığı bu “şeyi” bir an evvel bizimle paylaştı ama paylaşması ile bitmesi bir oldu. Mac Pro silindirik tasarımı ile tüm dünya tarafından beğenilen ve istenen bir ürün oldu. Mac Pro en üst seviye Xenon işlemcisi ve her biri 6 GB GDDR5 VRAM AMD Fire Pro D700 ekran kartı ile Cross Fire yaparak 12 GB ekran kartına sahip olabiliyorsunuz. Tam profesyonel kullanım için uygun olan bu cihaza 64 GB kadar Ram’de takabiliyorsunuz. Kısacası Apple paranız varsa size gerçekten uzaydan düşmüş bir bilgisayar yapabiliyor. Gerçi bunu da ancak Şubat ayında yapabiliyor; çünkü Apple’ın elindeki tüm Mac Pro’lar çıktığı gün itibariyle tükendi.

Dünya çapında tanınmış gazeteciler ve grafik tasarımcılar yeni nesil Mac Pro için şu görüşleri bildiriyor;

Dana Wollman (Engadget)

Final Cut Pro programının yeni sürümü ile 4K videoların mükemmel şekilde hem işlendiğini hem simüle edildiğini bildiren gazeteci, Engadget’in yakında iyi bir inceleme yapacağını belirtiyor.

David Pierce (The Verge)

Bu küçücük boyutuna rağmen, inanılmaz yoğun ve ağır bir cihaz. (Benim HAF 932 kasam boşken bile bunun 3 katı ağırdı, neden ağır dediğini anlayamadım) Sessiz ve serin çalışan bir yapısı var. Bir önceki modele göre çok büyük bir gelişme olduğunu görüyorum. Daha önce hiç böyle bir bilgisayar var olmamıştı.

Dan Ackerman CNET

Yeni Mac Pro video kodlama ve sistem test puanlarında boyundan büyük işlere imza attı. Bu kadar cazip ve profesyonel bir ürünü daha önce görmemiştim diyerek Dan Ackerman şu videoyu bizlerle paylaşıyor. Videonun içinde bir önceki nesil Mac Pro’nun üzerine konan yeni nesil Mac Pro’yu gördüğümüzde teknolojinin nasıl geliştiğine bir kez daha şahit oluyoruz.

Yyv7Q-TMQ-8″ width=”1000″ height=”505″ frameborder=”0″ allowfullscreen=”allowfullscreen”>

Jason Snell (MacWorld)

Uzay grisi rengindeki Mac Pro parlak piano black kaplaması ile oldukça çekici görünse de parmak izi bırakması ve çok fazla çizilme ihtimali bulundurması ile beni dış kasa malzemesi hakkında bir miktar endişelendirdi.

Dünya çapında okuyucusu olan gazetecilerin yorumlarını bu şekilde özetleyebiliriz. Peki senin yorumun nedir derseniz, bu konuda sadece dışa görünüş anlamında yorum yapabilirim. Tek kelime ile mükemmel görünen bu bilgisayarın Xenon işlemci kullanması ise bir o kadar isabetli olmuş. Server bilgisayarımda kullanmış olduğum Xenon işlemci profesyonel kullanım için biçilmiş kaftan bir işlemci. 7.998 TL ve 10.599 TL baz fiyatlarıyla daha pahalı bilgisyarların da yapılacağı bu sisteme bakalım kimler sahip olabilecek?

Peki ya siz Mac Pro için ne düşünüyorsunuz?

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

error: Çok sık deneme yapıyorsun !!