Mac+iOS, Windows+Windows Phone’u Sonunda Geçti!

Apple ile Microsoft özellikle yazılım ve PC alanında yıllarca birbirlerine rakip olmuş bir firmadır. Hatta Steve Jobs bizzat Bill Gates’i hırsızlıkla da suçlamış bir kişidir. Bu iddiaların gerçek olup olmadığını bilmesekte Microsoft özellikle yazılım konusunda Apple’ın çok ilerisinde bulunuyor. Mobil tarafta ise ibre bu sefer Apple’a dönüyor ve iOS işletim sistemi, Windows Mobile işletim sistemine büyük bir fark atarak en çok kullanılan 2. platform; programcılara en çok para kazandıran 1. platform oluyor.

Andronova

Mac bilgisayarları bir kere kullandıktan sonra Windows’un sıkıcı arayüzüne dönmek attan düşüp eşeğe binmiş gibi bir his uyandırıyor insanda. Bir çok okuyucumuz tam bu noktadaki tabirime karşı çıkacaklarına eminim ama Adobe’nin programları bile Mac’ler de bir farklı çalışıyor. Burada Mac yada PC’lerin yapabildiklerini karşılaştırmak gibi bir niyetim söz konusu değil. Özellikle FPS oyunlarının Mac’lerde oynamak mümkün değil. Bazı emülatörler ile Mac’lere Windows kurmak tabii ki mümkün ama buda tam driver sorunlarından dolayı Mac’lerde performans kaybı yaşanmasını sağlıyor. Aşağıda Mac ve Pc’nin insan hallerinin komik bir şekilde karşılaştırıldığı videoyu izleyebilirsiniz. Gerçekten çok ince biz zeka ürünü olan bu reklamın Apple tarafından yapılan en başarılı çalışmalardan biri olduğu söylenmektedir.

C5z0Ia5jDt4″ width=”1000″ height=”505″ frameborder=”0″ allowfullscreen=”allowfullscreen”>

Microsoft ve Apple arasındaki rekabet ve bu soğuk savaşta ipler Apple’ı eline ilk kez geçti. Apple Mac ve iOS satışlarında ilk kez Microsoft’u geride bıraktı. Kişisel bilgisayarların yerini tabletler aldıkça büyük üreticiler de (HP ve Sony gibi) bilgisayar pazarından çekilmeye başlıyorlar. Bu da tablete talebi doğuruyor. Son zmanlarda PC’lerde yaptığımız bir çok işi tabletlerde yapabilir olduk. Oyun kısmını ise zaten oyun konsolları ile hallediyoruz. Bu bağlamda PC üretimi her geçen yıl düşerken tablet sektörü her geçen yıl büyüyor. Bakalım Microsoft bu 2.liğe nasıl cevap verecek?

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.