Mark Zuckerberg Çıldırmış Olabilir mi?

Andronova
2 Minimum Okuma

Facebook’un gerçekten rekor fiyatla bir yazılımı satın alması hem finans sektöründe hemde bilişim sektöründe açıkçası kelebek etkisi yapmış durumda. Facebook’un böyle bir yükümlülüğün altına kendisini sokmasını finans çevreleri tam olarak anlamasa da bilişim sektörünün bu satış ile ilgili pozitif düşüncelere sahip olduğunu iki gündür okuyorum. Değişik yazılardan derlediğim bu yorum yazıma sizde kendi düşünceleriniz ile katkıda bulunursanız çok sevinirim.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

March Zuckerberg ve Facebook Yönetim Kurulu İnstagram’ı da o dönemde rekor sayılabilecek bir fiyatla (1 milyar dolar) satın aldığında bunun Facebook’un ilerleme stratejileri açısından ne denli önemli olduğunu anlamıştık. Instagram sürekli büyüyen ve sosyal ağ olarak Facebook’u geride bırakabilecek bir tehditken Mark tabiri caizse “yılanın başını küçükken ezmişti”.

Facebook anlık mesajlaşma hizmetini farklı platformlara sunmuş olsa da bu hizmet asla bir haberleşme aracı olarak insanlar tarafından kullanılmıyordu. Oysaki baktığınızda temel anlamda hem Whatsapp ile hemde Facebook Messenger ile aynı işlemleri yapabiliyorsunuz. İnsanlar Facebook’u çok sevmiş olsa da Messenger servisinden pek hoşlanmadılar. Bu durumu lehine çevirmek isteyen Facebook’ta şu anda günde aktif 450 milyon kullanıcı olan ve her gün 1 milyon kişinin katılım yaptığı belirtilen WhatsApp’ı rekor bir fiyata ileriye dönük bir yatırım olarak satın aldı.

facebook-instagram

GSM operatörlerinden gelen bilgilere göre son yıllarda kısa mesaj servisleri neredeyse kullanılmayacak duruma geldi. 2015 yılı itibariyle de SMS servislerinin kaldırılacağı söyleniyor. Cepten internetin ucuzlamasıyla insanlar artık online olarak mesajlaşıp resim gönderebiliyorlar hemde ek bir ücret ödemeden. Bunun en kolay yolu da şimdilik WhatsApp olarak görünüyor. Facebook’un WhatsApp’ı satın almasının temel sebeplerinden biri de bu servisin yakında paralı olacak olmasıdır. Android ve iOS için yıllık 1 dolar gibi bir ücretin belirlendiği ve 2015 yılı sonunda 1 milyar kullanıcıya ulaşması hedeflenen bir yazılımın yıllık kazancının da 1 milyar dolar olduğu düşünüldüğünde Facebook Yönetim Kurulu ve Mark Zuckerberg’in çıldırmadığını kolaylıkla anlayabiliriz. Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Bu makaleyi paylaş
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir