Masaüstü bilgisayar açılmıyor hatası

Andronova
Yazar Andronova 4 Minimum Okuma

Masaüstü bilgisayar açılmıyor hatası olarak çok sayıda sorunu konumuza eklemeyi düşündük. Lakin bu alanda içerik çokluğundan dolayı önemli gördüğümüz şeylere yer vermek istedik.

Ad imageAd image

Masaüstü bilgisayarlarda genel sorunlar dendiğinde çok fazla sebep olan şeyleri forumlarda karşılaştık dediğinizi duyar gibiyiz. Lakin buradakilerin daha sık oluşan ve bilinen şeyler olduğunu şimdiden yazalım.

İşlemlere geçmeden önce önemli olan verilerin bir yedeğinin alınması daha sağlıklı olacak.

Uyarı alanların içerik metnini bizle paylaşmalarını öneriyoruz. Bilgisayar açılış hatası çeşitliliği için her başlık ve uyarı yazısına göre çözüm adımlarımız olacak.

Bilgisayar neden açılmıyor

Açılmama sıkıntıları çok daha teknik sebeplerden dolayı olma ihtimali ise çok yüksektir. Işığı yanmayan veya hiç açılmayan bilgisayarda donanım testine gidilmesi gerekiyor.

Ad imageAd image

Power supply güç kaynağı kontrolleri yapılır ve çoğu zaman voltaj yetmezliğinden kaynaklı veya parçalardan bazılarının arızalanacağı anlamını taşır.

Yapılan incelemeler sonucunda güç kaynası sağlam ve gerekli voltajlar geldiği görülmesi sonucunda eğer ki makinanız ikaz sesi veriyor ise, ram, slot, ekran kartı, cpu ve kablolar kontrol edilmesi gerekiyor.

Ekranda kalma veya siyah ekranla alakalı uyarılarda işletim sisteminin ve hard diskin kontrol edilmesi gerekir. Virüs sebebi ile veya dosya silinmesi gibi durumlarda da sistem açılmıyor sorunları çıkar.

Bilgisayar açılmama çözümü

Bilgisayar açılıyor ama siyah ekranda kalıyor şikayetlerinde disk ve sistem kontrolünü yaptıktan sonra duruma göre sistem geri yüklemenin çalıştırılması şart. Sıkıntısız bir güne geri dönülmesi ile bir ihtimal sorunun çözüldüğünü göreceksiniz.

Eksik dosya ve virüs etkenlerinden ötürü açılmayan sistemlerin geri yükleme noktasını kontrol edip gerekli tarihe dönülmesi gerekecek.

Ram’ un bakır uçları yarı oksit yapmış olma ihtimali ve temassızlık çıkma olasılıklarının kontrol edilmesi şart.

Bir okul silgisiyle bakır uçlar silinir ve silindiği anda parlaklık olur. Sonrasında takılıp yaparak amaçlar anlaşılır. Denemeler arasında ram kontrolü büyük önem taşır. Tabi aynı şekilde ekran kartı ve soğutucular.

Hatanız düzelmez ise bilgisayar sistem donanımları denetlendiğinde faaliyete geçer ama o ikazların sebepleri başlıca ram ve slotları olduğu gibi kuzey chip ya da ekran chipsetleri arızalı veya temassızlık söz konusu olacak.

Chipset hatalarında genelde teknik destek olması gerekir o yüzden pek bilgisi olmayan kullanıcılar amatör girişimlerde bulunmamaları gerekir. Aksi halde daha büyük sorunlar aksaklıklar çıkar. Chipsetlerde herhangi bir sorunların olmadığı kanaatindeyseniz diğer taraftan anakart bazında ince hatlar barındırdığı için çatlama, kırılma ve yanma gibi durumlar göz önünde bulundurulmalıdır. Nadir olarak gevşek ya da tam oturmamış slot kartları bu hataların oluşmasında büyük rolü vardır.

Yazılım aksaklıklarında şunlara bir bakın:

  • Sonradan kurulu olan yazılım, program ve güncellemelerin bir sorun çıkarma olasılığını var.
  • Virüslerin sistemin çalışmasına yönelik sorunları görürsünüz. Özellikle ağır çalışmasına sebep olur.
  • Yanlış sürücü kurulumları çakışmalara sebep olur.
  • Tarih ayarının yanlış olması tüm sistemlere sorun çıkarır.

Yazılım tarafındaki olumsuzlukların çözümüne yönelik en etkili yöntem sistem geri yüklemeyi çalıştırmanız.

Donanım kontrolünde şunlara dikkat edelim:

  • Bilgisayarınızın fişini çıkarıp 15-20 dakika kadar bekletin.
  • Temassızlık yapacak parçaları ve fanları kontrol edin.
  • Aşırı ısıya sebep olacak parçaları inceleyin.
  • RAM ve ekran kartındaki arızaların testi için yedek parçalar kullanın.
  • Herhangi bir parçanın birbirine ile uyumsuz çalışması. Çok ama çok uzun yıllar önce dizdiğimiz bir sistemin anakartı ile RAM’ i uyumsuzluk çıkarmıştı. Normal hızının belki %20 si kadar çalışıyordu.
  • Bios sorunları ve güncellemesiyle olası çözüm sağlandığı zamanlar oluyor.
bilgisayar acilmiyor hatasi
Masaüstü bilgisayar açılmıyor hatası

Yazılım ve güncellemelere dikkat edin

Bir çok güncellemenin sistemi iyileştirmeye ve yeniliğe yönelik olduğunu biliriz. Lakin yanlış giden şeylerin tam aksine sorun çıkardığını defalarca gördük. Örnek çıkan yamaların bir şeyi kapatırken bir yandan da başka sorunu tetiklediği oluyor.

Kurduğunuz sistemlerin analizini ancak kaldırarak yaparsınız. Sistemin geri yüklenmesinin sorunların çözümüne kavuşturma nedenleri işte bunla alakalı.

Kurduğunuz lisansız antivirüs programları ve herhangi bir programın içeriğinden zararlı kodlar yer aldığı dönemlerle sık karşılaşırdık. Sonralardan mobil ağırlıklı kullanımlarla bu yoğunluk azaldı.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
Türkçe