Mayıs 2013’te Android: Jelly Bean, Gingerbread’i Geçmek Üzere

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Jelly Bean’in yükselişte olduğunu gösteren istatistikler, Android Geliştiriciler web sitesinden yayınladı. Jelly Bean ve Ice Cream Sandwich, Android ekosisteminin yaklaşık %60’lık dilimine sahipken, uzun süredir en çok kullanılan versiyon olan Gingerbread %36.4’lük oranıyla mayıs sonunda yine ilk sırada yer aldı.

Andronova

Geçtiğimiz ay %28.4 seviyesinde olan Jelly Bean bir aylık süreçte 4.5 puan yükselerek %33 kullanım oranını yakaladı. Gingerbread ile kıyaslandığında Jelly Bean haziran sonu itibariyle en çok kullanılan versiyon olacağını ön görebiliriz. Tabi bu duruma Gingerbread cephesinden yaşan düşüşün de etkisi olacaktır. Son dönemde resmi tanıtımları gerçekleşen birçok telefonun Jelly Bean ile tanıtılması ve bunun yanı sıra üreticilerin resmi güncellemeleri uzun süredir devam ettirmesi söz konusu yükselişte etkin rol oynuyor.

Ice Cream Sandwich ve Froyo cephesinde düşüşler yaşanırken; Donut, Eclair ve Honeycomb ise neredeyse Android platformundan silinmek üzere.

Son dönemde en çok satış gerçekleştiren telefonlara göz attığımızda; Xperia Z, Optimus G Pro, Galaxy S4 ve HTC One’ın Jelly Bean ile çalışıyor olması ayrıca üreticilerin Android deneyimini en iyi şekilde kullanıcılara sunmak adına giriş seviye telefonlarda bile Jelly Bean’i kullanarak sürümün yaygınlaşmasına olanak sağlamıştı. Yılın sonlarına doğru 5.0 Key Lime Pie sürümüe yükselmesi beklenen Andorid için şu sıralar 4.3 güncellemesi bekleniyor.

kaynak: AndroidAuthority

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın