Mekanik klavye nedir hangi marka alınır

Andronova
Yazar Andronova 2 Minimum Okuma

Çok fazla yazı yazanlar ve oyun oynayanların tercih ettiği klavye tipi mekanik nedir ve öneri markalar hangileri şeklinde ufak bir paylaşım yaptık.

Teknoloji destek

Mekanik klavye, çoğunlukla oyun odaklı kullanıcıların ilgi odağı olduğunu ve bazı avantajlara sahip olduğunu söyleyelim. Alınan ürünlerde ilk dikkat edilen genellikle tasarım tarafı oluyor. Görünümü iyi olan her zaman 1 puan önde yarışa giriyor. Tabi ergonımisi de ön planda yerini alıyor. Kullanım alanınız kısıtlı değilse tam boyutlu modellere bakmanız daha avantajlı olacaktır. 

Diğer önemli hususlardan akılımaza gelenler şunlar:

  • Estetik görünüm daha istekli oyun oynamanızı sağlayabilir
  • Klavye boyutuna dikkat ediniz
  • Aydınlatma (RGB) faktörü
  • Bilek desteği yani ergonomik tasarım önemli.

Pahalı olan bu çeşit klavyelerin test edilmeden alınması tamamen kullanıcı yorumlarına bağlı oluyor. Her tuş kendi anahtar yapısına sahiptir. Piyasaya baktığınızda genellikel Cherry markası ile karşılaşırsınız. Markaya baktığınızda 3 temel denilen anahtar yapıya sahip. Tıklanabilir, doğrusal ve dokunsal olarak adlandırılmakta. Tabi başka markaların kendine özgü anahtar yapılarının da olduğunu söyleyelim.

Tıklanabilir için yüksek sesle çalıştığı söylenir. Bu tipler çok tercih edildiği söyleniyor. Doğrusal, rekabeti yüksek oyunlarda hızlı tuşa basma imkanı sunuluyor. Diğer tip ise dokunsal anahtar. Bu tipler daha çok yazı yazmak için tercih edilir.

Yazı başında daha çok oyuncuların tercih ettiğinden bahsetmiştik. Ancak çok fazla yazı işleriyle uğraşanlarından ilgi odağı olabiliyor. Rahat bir kullanım imkanu sunulmakta.

Tavsiye edilen bazı kulavye modellerini incelemenizi öneriyoruz. Özelliklerin dışında kesinlikle yorumlardan yararlanılması gerekiyor.  Corsair Gaming’ in K68 modeli, Cooler Master CK550 V2 ve HyperX Alloy Origins gibi modeller arasına ekleyeceğimiz diğer markalar ise Razer Blackwidow V3 ve Asus’ un RA05 TUF Gaming K3 serisini de inceleyebilirsiniz.

Mekanik klavye nedir hangi marka alınır

Teknoloji destek
Bu makaleyi paylaş
Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir