Merakla Beklenen LG G3’ün İstanbul Lansmanı Gerçekleşti!

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

2014’ün en çok merak edilen akıllı telefonların biri olan LG G3 artık resmi. Dün başlayan etkinlikler bugün de dünyanın üç farklı şehrinde devam etti. Geçtiğimiz yıldan bu yana ülkemizde satışlarını ciddi oranda artıran LG, bu yıl yapılan uluslararası etkinliklerden birini İstanbula’a taşıyarak ülkemizi ne derece ciddiye aldığını gösterdi. Sözü fazla uzatmayalım ve LG G3’ün detaylarına geçelim.

Andronova

Geçtiğimiz yıl G2 modeliyle uluslararası arenada marka bilinirliğini özellikle mobil dünyasında önemli ölçüde artıran LG, telefonun arka bölümünde yer verdiği fiziksel buton yerleşimiyle mobil dünyasında farklı bir tasarım çizgisi oluşturmayı başardı. LG G2’nin arka dizilim tuş yapısı kullanım açısından ilk aşamada eleştirilse de, ilerleyen süreçte kullanıcılar bu duruma alıştı. Telefonun ön cepheden görünüşü tam anlamıyla mükemmel bir tasarım gözler önüne seriyordu.  LG G2’nin elde ettiği satış adeti Galaxy S4, Galaxy Note 3 ve iPhone 5S ile karşılaştırıldığın devede kulak kalıyor ancak yine de geçtiğimiz yılın iz bırakan telefonlarından biri olmayı başardı.

Güney Koreli üreticinin bugün Londra’da düzenlediği etkinlikte ise LG G2’nin selefini karşımıza çıkardı. LG G3’ün tasarımından sanırım söz etmeye gerek yok. Telefonun uzun bir süredir sızdırılıyor ve kasa kalınlığı, ağırlık ve diğer ebatlara kadar birçok detay günler öncesinden netlik kazandı. 146.3 x 74.7 x 8.9mm boyutlara ve 144 gram ağırlığa sahip olan LG G3 5.5-inç ekran büyüklüğüne rağmen sınırları zorlayan çerçeve inceliğiyle 5.2-inç büyüklüğündeki Xperia Z2 ile neredeyse aynı boyutlara sahip.

Tasarım hatlarını genel itibariyle LG G2’den alan G3 yine önden bakıldığında mobil dünyasının en şık tasarımlarından birini bizlere gösteriyor. Arka bölümde yeniden dizayn edilen fiziksel butonlar bu defa daha şık sade bir görüntü sunuyor. LG G3’tefırçalanmış metal görünümlü bir tasarım bizleri karşılıyor. Bu sayede telefon göze daha hoş gelirken, LG G2’de yaşanan parmak izi bırakma sorunu da büyük ölçüde halledilmiş görünüyor. Son olarak tasarıma dair arka kapağın çıkarılabilir olmasından söz edebiliriz. Şu an kullanıcıların büyük bölümü çıkarılabilir pil yapısı sunan tasarımdan yana. LG de G3’te bu noktayı dikkate almış olmalı ki, telefonda hem çıkarılabilir pil hem de çıkarılabilir kapak yapısı sunulmaktadır.

LG G3’te 5.5-inç büyüklüğünde True HD IPS+ LCD  tabanlı Quad HD (2560 x 1440p) çözünürlüklü ekran yer alıyor. LG G2’de yer alan parlak ve bir o kadar net görüntü sunan IPS LCD ekranın çözünürlük noktasında daha ileriye taşındığını görüyoruz. İnç başına 534ppi değer sunan ekran ön cephenin % 76.4’lük dilinimini oluşturuyor.

LG G3’ün bellek tarafından pazara göre 2/3GB RAM, 16/32GB depolama seçenekleri ve 128GB microSD kart desteği yer alıyor. LG G3’ün 16GB versiyonunda 2, 32GB seçeneğinde ise 3GB RAM yer alacak. Galaxy Note 3’ün başlatmış olduğu 3GB RAM furyasına yılın ilk aylarında G Pro 2 ile dahil olan LG, aynı RAM seviyesini 2014 yılı tepe modeli G3’te de sunmayı uygun görmüş. LG G3’ün en merak edilen özelliklerinden biri de işlemcinin ne olacağıydı. Son dakikaya kadar gizemi çözülemeyen işlemci resmi lansmanla birlikte kesinlik kazandı. LG G3’te Qualcomm cephesinden 2.5GHz frekans hızında çalışan dört çekirdekli Snapdragon 801’in MSM8074AC versiyonu yer alacak. Benzer işlemcinin halihazırda Galaxy S5’te de olduğunu hatırlatalım. LG G3’ün grafik yükünü ise 578MHz hızında çalışan Adreno 330 GPU üstleniyor.

LG G3’ün kamera tarafında OIS+ teknolojisini beraberinde getiren 13MP çözünürlüklü arka kamera ve 2MP ön kamera karşımıza çıkıyor. LED flaşlı arka kamera  ayrıca mesafe ölçer ve otofokus hızlandıran özel bir lazeri beraberinde getiriyor. Arka kamera ayrıca 276ms’de otofokus özelliğiyle bu alanda rekoru elinde bulunduran Galaxy S5’ten daha hızlı olduğu iddia ediliyor. 2MP’lik ön kamera ise 77 derecelik çekim açısına sahip ve LG’nin iddiasına göre Selfie çekimler için mükemmel bir görüş açısı vaat ediyor.

Android 4.4.2 KitKat ve yeni nesil Optimus arayüzünü beraberinde getiren üst düzey telefonda 3.000mAh kapasiteli pil yer alıyor. Ekran çözünürlüğü ve büyüyen boyutlarla orantılı pil seviyesi G2 ile aynı kalmasına rağmen LG pil tarafında sağladığı gelişmelerle pil ömründe yine oldukça iddialı olduğunu ifade ediyor. Pil verimliliğini en üst düzeye çıkarmak için 3.000mAh kapasiteli pil en ileri teknolojilerle optimize edilmiş durumda. Bluetooth 4.0, Wi-Fi 802.11 ac, NFC ve kızıl ötesi telefonun bağlantı özelliklerini oluşturuyor.

LG G3 28 Mayıs’tan itibaren Güney Kore’de satışa sunulacak. Telefonun uluslararası areneda boy göstermesi ise haziran ayını bulacak.  LG G3’ün Türkiye fiyatı henüz açıklanmadı ancak telefon için kimi ülkelerde ön sipariş süreci başladı. Bunlar; İngiltere 500 sterlin (2GB/16GB seçeneği), Almanya ve Hollanda 16GB 549€ 32GB ise 599€ şeklinde. Söz konusu fiyatları ülkemiz para birimine çevirdiğimizde ise İngiltere 1.750 lira, Almanya ve Hollanda ise 16GB 1.565 lira, 32GB ise 1.707 liralık fiyatlar karşımıza çıkıyor.

4

2

53

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın