Merakla Beklenen Moto X Sonunda Resmiyet Kazandı!

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Geçtiğimiz yıldan bu yana gündemi uzun süre meşgul eden ve hakkında birçok iddia yazılıp çizilen Moto X nihayet resmiyete kavuştu. Motorola’nın Google bünyesine geçtikten sonra, şirket tarafındaki en önemi atılım olarak gösterilen Moto X’in kuşkusuz en önemli özelliği; donanımın yanı sıra yazılım tarafında yaşanan gelişmelerin tamamen Google gözetiminde olmasıdır. Google cephesinden birçok mühendis uzun süren Ar-Ge çalışmalarında yer alarak, telefonun hem donanım hem de yazılım tarafında sağlanan gelişmelerinde etkin rol oynadı.

Andronova

Motorola, Moto X’te 4.7-inç boyutunda 1280 x 720p çözünürlüklü Super AMOLED ekrana yer verirken, söz konusu ekran tıpkı Galaxy S II’de olduğu gibi RGB alt dizilimine sahip ve bu noktada daha keskin görüntüler elde edilmesine olanak sağlayacak. Inç başına 316 ppi yoğunluk sunan ekranda Gorilla Glass cephesinde geliştirilen Magic Glass olarak adlandırılan yeni nesil bir dayanıklı yapı yer alıyor.

Telefonun güç birimine değinecek olursak; Moto X’in asıl gücünü 1.7GHz frekans hızında çalışan Krait mimarisine sahip çift çekirdekli Snapdragon S4 Pro  işlemcisi sağlıyor. Grafik biriminde ise dört çekirdekli Adreno 320’yi görüyoruz. Söz konusu dört çekirdek birbirinden bağımsız olarak 400MHz hıza ulaşırken, Google cephesinde sağlanan optimizasyonlar sayesinde performans en üst seviyede tutulması sağlanıyor.

media 16735

Motorola, Moto X modelinde telefona güç veren ve aynı zamanda yazılım tarafında kimi uygulamalar için sağladığı tüm çekirdekleri X8 adını verdiği özel bir mobil işlemci içerisinde sunuyor. Söz konusu 8 çekirdekten iki tanesi telefonun güç birimini oluştururken, dört adet çekirdek ise grafik tarafının yükünü çekiyor. Geriye kalan iki adet çekirdek ise tamamen Motorola cephesinde geliştirilmiş. Bunlardan biri Google Now’a göre daha gelişmiş detaylar sunan ve kilit ekranda dahi aktif durumda bekleyen Touchless Control mikrofonunu yönetirken, diğer taraftan ise pil optimizasyonu sağlayarak batarya verimliliğine katkıda bulunuyor.

Son çekirdek ise yine bağımsız olarak çalışırken, gerçekleştireceği tek görev ise veri işlemek olacak. Bahsi geçen tüm bu çekirdekler 28nm fabrikasyon sürecinde üretim gösteriyor.

media 16736

Moto X’in dikkat çeken özelliklerinden bir diğeri de kamera noktasında karşımıza çıkıyor. 10MP çözünürlük sunan kamerada standartların (RGB) aksine RGB Clear piksele yer veriliyor. Dört adet pikseli tek piksele sığdırarak sensöre düşen ışık miktarında %75 oranında artış sağlanırken, bu sayede karanlık ve az ışıklı ortamlarda daha net çekimlerin elde edilmesini sağlanıyor. Kamera sadece bu yeteneklerle sınırlı kalmıyor. 4X dijital zoom çekim modu sunan kamera dört pikselin tek piksele sığdırılmasının faydasını burada da göstererek, yüksek çözünürlükte daha net çekimler sağlıyor. Hızlı yakalama, 1080p video kaydı, yavaş video çekimi, seri çekim modu, otomatik HDR ve panorama çekimler kameranın sergileyeceği diğer teknik özellikler. Android tarafındaki en iddialı kameralardan birine sahip olduğu bildirilen Moto X’te stok Android’den farklı bir kamera arayüzüne yer verildiğini hatırlatalım. Telefondaki ön kamera ise 2.1MP çözünürlükte ve Full HD video kaydı sağlıyor.

media 16737

Stok Android demişken, Moto X’in yazılım tarafında neler sunduğuna değinelim. Telefon Android 4.2.2 ile çalışıyor. Android 4.0 ile hayatımıza giren yazılım tuşları geleneğini Moto X modelinde de sürdüren Google, söz konusu tuşların arka planını şeffaf hale getirerek açıkçası daha şık bir yapı sunuyor. Stok Android ile çalışan telefon, sahip olduğu arayüz itibariyle Nexus deneyimi sunacaktır. Stok Android’in yer alıyor olması elbette güncellemelerin çok daha kısa süre içerisinde Moto X kullanıcılarına ulaşacağı anlamı taşıyor. Güncelleme desteğinin arkasında her ne kadar doğrudan Google yer almıyor olsa da, yeni Android versiyonlarının dağıtımında Nexus modelleri sonrası ilk olarak Moto X’in faydalanması bekleniyor.

media 16738

2GB RAM’in yer verildiği telefonda 16 ve 32GB dahili depolama seçenekleri sunuluyor. Telefonda microSD kart desteği mevcut değil. Bunun yerine kullanıcılara iki yıl boyunca ücretsiz olarak faydalanacakları 50GB Google Drive bulut depolama hizmeti sunuluyor.

Moto X’in merak edilen bir diğer özelliği ise 2.200mAh kapasiteli bir pile sahip olmasıdır. Pil verimliliği noktasında Droid serisi telefonlarla nam salan Motorola’nın X8 işlemcisinin pil tarafında sağladığı verimlilik ve LCD ekranlara nazaran daha az pil tüketen Super AMOLED ekranın yer alıyor olması bu noktada avantaj olarak değerlendirilebilir. Bu sebeple telefonun kullanım açısında bir günlük deneyimi rahatlıkla sunması bekleniyor.

media 16740

18 farklı renkte arka kapak sunan telefonun yine bu noktada kullanıcıların zevkine göre farklı malzeme seçenekleri de sunacağı da bildiriliyor. Amerika’nın en büyük 5 operatörü tarafından satışa sunulan telefonun 16GB versiyonun sözleşmeli fiyatı 200 dolar, 32GB modelinin ise 250 dolar olarak belirlenmiş. Telefonun Amerika dışındaki satış stratejisi aktarılmadı ancak açıkçası Moto X’in ülkemizde resmi olarak satışını beklemek biraz hayalcilik olur. Motorola, resmi kanallar aracığı ile telefonun şu an için Avrupa’da satışa sunmayacaklarını ve bu yönde bir planlamanın yapılmadığı bildirdi.

vLgVCDN_hMs” width=”1000″ height=”505″ frameborder=”0″ allowfullscreen=”allowfullscreen”>

xXyCbrdQEyA” width=”1000″ height=”505″ frameborder=”0″ allowfullscreen=”allowfullscreen”>

vpU1mW0Mjm8″ width=”1000″ height=”505″ frameborder=”0″ allowfullscreen=”allowfullscreen”>

4ir7ZcCnpnE” width=”1000″ height=”505″ frameborder=”0″ allowfullscreen=”allowfullscreen”>

HnTvmB44Cec” width=”1000″ height=”505″ frameborder=”0″ allowfullscreen=”allowfullscreen”>

Dcx5oedrsus” width=”1000″ height=”505″ frameborder=”0″ allowfullscreen=”allowfullscreen”>

ilgili>> GSMArena, AndroidCentral

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın