Mesajla Hes kodu nasıl alınır

Andronova

Hes kodu mesajla nasıl alınır sorusu için resimli örnek anlatım detayını açıkladık. İl dışına çıkacağım seyahat için Hes kodu alamıyorum sorunu için ayrıntıları okuyunuz.

ÖSYM sınavlarında ve seyahat sırasında gerekli olan Hes kodu nasıl alınır resimli örnek ile anlatacağız. Bu kod sınavlarda önem arz ediyor ve alınmadığı takdirde başvurular yapılamıyor.

Hes yani “Hayat eve sığar” kodu, sınavlarda ve seyahatlerde (Seyahat izin belgesi olarak kullanılamaz) kişinin güvenli şekilde risk taşımadığını gösteren bir bildirim kodudur. Corona teşhisi koyulmuş bir hastanın bu kodu almaya çalıştığında olumsuz bir bilgilendirme mesajı gelecektir. Bu kod yola çıkacaklar için bazen çok önemli olmakta. İl dışında çıkanlar veya ilçe’ ye gidenlerde başvuru yapmak zorunda.

SMS mesajla Hes kodu almak için:

Herhangi bir telefon numarasından bu işlemi yapabilirsiniz. Aynı telefonla ya da aynı telefon numarasıyla birden fazla Hes kodu alınır mı diye soranlar için evet alabilirsiniz.

  1. Mesaj bölümünü açın.
  2. Hes yazınız bir boşluk bırakınız.
  3. T.C. numaranızı yazınız tekrar bir boşluk bırakın.
  4. Kimlik seri numaranızın son 4 hanesini yazın ve son olarak yine boşluk bırakıp 365 yazıp 2023′ e SMS atınız.
  5. Kısaca hes 123456789 5555 365 şeklinde olacak.

Mesaj cevabında ….2021 saat ve tarihine kadar geçerli olduğu belirten bir bilgi gelecek. Örnek 23.08.2021 14:23 gibi…

Hes kodunu alamıyorum sorunu için:

Tahmini şöyle bir uyarı çıkabilir. “Kimlik numaranız iile kimlik kartı seri numarası eşleşmemektedir. Kontrol ediniz.”

Yukarıdaki nedeni yazmakta ama bazen haraket halindeyken anlayamayabiliyoruz. Buradaki sorun bir şeyin yanlış yazılıyor olması. Örnek boşluğun bırakılmaması, başına ekli olması gereken yazının yazılmaması veya nüfus cüzdanı seri numarasının yanlış yazılıyor olması.

Hes kodunu alma ekran görüntüsünü inceleyiniz. Bizde işlem yaparken eksik yazıdan dolayı uyarı almıştık ve tekrardan ekleyerek gönderdiğimizde anında bilgilendirme mesajı geldi. Bunun dışında çıkabilecek sorunları aşağıya ekledik.

Mesajla Hes kodu nasıl alınır

Hes kodu nereden alınır?

Hes kodu neden alamıyorum?

  • Mesajı yanlış yazıyor veya yanlış numaraya gönderiyorsunuz.
  • Telefonda mesaj engeli yapan bir uygulama veya özellik olabilir.
  • Şüpheli bir durum çıkmış olma ihtimali olabilir.
  • Yeterli TL yani kontör yoksa mesaj gitmez. (Bir arama yapılabilecek şekilde bakiye gerekiyor)
  • Telefonda kısa kodlara mesaj atılmıyor olabilir. Yani dört haneli numaralara mesaj gitmiyor durumundan bahsediyoruz. Böyle bir şeyde başka bir telefonla deneyin. Duruma göre operatörünüzü arayabilirsiniz.


Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2020, 15:18

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir