Microsoft, Android Sayesinde Parayı Vuruyor!

blank

Dünya’nın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan Microsoft, gelirinin, diğer tabirler gücünün çoğunu işletim sistemi Windows ve oyun konsolu Xbox‘tan sağlıyor. Son olarak Windows 10 sürümüyle devrim niteliğinde değişiklikler yapan Microsoft, akıllı telefon ve tablet pc‘ler için de, çoklu platform altyapısıyla Windows 10 Mobile‘ı duyurmuştu.

Mobil pazarında da söz sahibi olmak isteyen şirket, Eylül 2013’te Nokia‘nın mobil birimini ve patentlerini 7.2 milyar dolara satın alarak, akıllı telefon pazarına güçlü bir giriş yapmak istese de, asıl adımı yeni Windows 10 ile atmıştı.

Ancak, Microsoft‘un en büyük gelirlerinden biri var ki, bir çok kişi bunu bilmiyor ve bu devasa kazanç başka bir firmanın ürünü olan Android‘den geliyor.

microsoft-android-2

Edinilen bilgilere göre Microsoft, sahip olduğu bazı patentler sebebiyle, Dünya genelinde satılan her Android cihazından para kazanıyor. Örnek olarak en büyük Android üreticisi olan Samsung, Microsoft’a sadece 2013 yılında 1,041,642,161 dolar, yani 1 milyar dolara yakın para ödedi. Bu da demek oluyor ki, Samsung, Microsoft’a sattığı her Android telefonu için 3.41 dolar para ödemiş.

Android’in Dünya genelindeki akıllı telefon pazarının ortalama %85’ine sahip olduğu göz önünde bulundurulursa, Microsoft‘un Android sayeside adeta para bastığını söylemek mümkün.

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

error: Çok sık deneme yapıyorsun !!