Cyanogen, Microsoft’un Sanal Asistanı Cortana Cyanogen OS’ta Önyüklü Olacak

blank

Google‘ın açık kaynak kodlu mobil işletim sistemi Android‘i kullanarak Custom ROM (kişiselleştirilmiş işletim sistemi sürümü) CyanogenMod ve şimdilerde Cyanogen OS isimli işletim sistemlerini “geliştiren” Cyanogen, buna rağmen “Google’sız Android istiyoruz” şeklindeki açıklama ve buna yönelik attığı adımlarla şaşırtmaya devam ediyor.

Tabiri caizse, su içtiği kaba pisleyen Cyanogen, Google’sız Android istemesinin ardından, şimdi de Microsoft‘un sanal asistanı Cortana‘yı Cyanogen OS‘a derinlemesine entegre edecekmiş.

Yani ben Google‘ın sanal asistanı Google Now‘ı istemiyorum ve hatta Android’i yapan Google’ın hiç bir servisinin Android’te olmasını istemiyorum diyen Cyanogen, diğer yandan Microsoft‘un servislerini Cyanogen OS‘a ön yüklü olarak ve derinlemesine entegre edecekmiş.

cortana-cyanogen

Hatırlarsanız Microsoft, Cyanogen’e sessiz sedasız 70 milyon dolar yatırım yapmıştı. Hatta sonrasında daha da yatırım yaptığı söylenenler arasında. Bu konudaki haberimizi buradan okuyabilirsiniz.

Tüm bu gelişmeler, Microsoft’un ne sebeple Cyanogen’e yardım ettiğini ve Cyanogen’in de ne sebepten ötürü Google’sız Android nidaları attığını net bir şekilde ortaya koyuyor.

Yine soruyoruz, peki bu Cyanogen’e yarar mı? Milyarlarca kullanıcısına onlarca servisi ücretsiz olarak sunan, bu servisleriyle iş ve gündelik ihtiyaçları karşılayan ve bunu da en iyi şekilde yapan Google’ın servis ve uygulamalarını kaldırmak, ancak benim gibi kullanıcıların Cyanogen’den vazgeçmesini, Microsoft’un güya “yardım” olarak verdiği paranın da boşa gitmesinden başka bir sonuç sağlamaz.

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

error: Çok sık deneme yapıyorsun !!