Microsoft, Cortana’nın iOS ve Android’e Geleceğini Duyurdu!

media 13187

Microsoft’un sanal asistanı Cortana‘yı Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet bilgisayarlarda kullanmak mümkün olacak.

Andronova

Windows Phone ile birlikte sunulan Cortana, kısa sürede Google Play Store ve App Store‘da da yerini alarak geniş platformların kullanımına sunulacak.
Firma, Cortana’ya Windows ile sorduğunuz tüm soruları iOS ve Android ile de sorabileceğinizi belirterek herhangi bir kısıtlama ya da işletim sisteminden kaynaklanan farklılık olmayacağını belirtti.

Cortana‘nın diğer sesli asistanlardan en önemli farkı, konum bazlı hatırlatma özelliğine sahip olması. İş yerine gittiğinizde yapılacak bir şeyi anımsamak istiyorsanız, bunu Cortana’da önceden not alıyorsunuz, iş yerinize gittiğinizde Cortana konum servisini algılayarak otomatik olarak devreye giriyor ve daha öne aldığınız notu size anımsatıyor.

Bir diğer önemli özellik ise Cortana’nın, Microsoft’un diğer uygulamaları ile etkileşimli olarak çalışması. OneNote ve OneDrive gibi Microsoft uygulamaları, Cortana ile senkronize olarak çalışıyor. Bu avantaj ile Windows 10 bilgisayarı ve Android ya da iOS cep telefonları arasında daha iyi şekilde senkronizasyon sağlanıyor.

Mircosoft bu bilgiyi Phone Companion adlı Windows 10 uygulamasının tanıtımıyla beraber açıkladı. Söz konusu uygulama Android ve iOS tabanlı cihazlara Windows uygulamalarının indirilmesinde yol gösteriyor.

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın