Microsoft Sessizce Cyanogen’e Yatırım Yaptı! Android’e Ne Oluyor?

Son günlerin en çok konuşulan haberlerinin baş kahramanı Cyanogen, son olarak Google‘sız bir Android istediğine yönelik açıklamalarıyla herkesi şaşırtmıştı. Şimdi daha da şaşıracağınız bir haber geldi. Microsoft, Google’a rakip olabileğini hissettiği Cyanogen’e 70 milyon dolar yatırım yaptı!

Andronova

Microsoft, Cyanogen’e yaptığı bu yatırımıyla ancak küçük yatırımcı olarak yer alabilir, çünkü Cyanogen’in mevcut değerinin yüzlerce milyon doalr olduğu belirtiliyor.

Açık kaynak kodlu işletim sistemi olan Android, Google’ın kendi servisleriyle kontrolü sağlamasından dolayı, üreticilerin imkanlarını sınırlıyor ve Google’ın Arama, Youtube, Play Store, Gmail gibi servislerine bağımlı olmalarını sağlıyor.

Cyanogen’in CEO’su Kirt McMaster’ın da Google’sız bir Android planının temelinde bu sorun yatıyor ve hatta öyle ki 80 kişilik Cyanogen’e Google’sız Android’in hayata geçmesi için 9000’den fazla yazılım geliştiricisi de dahil oldu.

Diğer taraftan, Microsoft’un kendi mobil platformununa karşı bir hamle gibi görünse de, bir çok analist Cyanogen’in Windows Phone’dan çok daha fazla şansının olduğu görüşü yoğunlukta. Ayrıca, Microsoft kendi servislerini bir çok platform için başarıyla uyarladı ve bu servislerin Cyanogen’de kullanılmasında bir engel yok.

McMaster, Android’in Cyanogen versiyonunu 50 milyondan fazla kişinin kullandığını söylüyor. Ayrıca analistlerin raporuna göre %37 civarındaki Android dağıtımının bağımsız versiyonu istediği söyleniyor.

Andorid’in ve Cyanogen’in geleceği konusunda siz ne düşünüyorsunuz?

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.