MIT Labaratuarı, Kendi Kendine Monte Olabilien Robot Küpler Üretti!

blank

Bugün MIT‘deki (Massachusetts Institute of Technology) araştırmacılar, dış yüzeylerinde hareketli hiçbir parça olmamasına rağmen kendi kendine monte olabilien ve M-blocks adını verdikleri yeni bir robot çeşidini tanıttı. İsimdeki M harfi “modüler” kelimesinden geliyor; yani robotlar, rover ya da walker denilen tek bir görev üzerine özelleştirilmiş robot çeşitlerinin aksine, bilim insanları o sırada hangi şekle ihtiyaç duyuyorsa o şekle girebiliyorlar.

teknik destek

Her bloğun içinde, küpleri ihtiyaç olan yönlere çevirebilmek için gerekli olan açısal momentumu sağlamaya yarayan çarklar ve birbirlerine yapışabilmeleri için gereken mıknatıslar bulunuyor. Küplerin içindeki çarkların sağladığı hareket gücü o kadar yüksek ki, küpler diğer objelerin üzerinden fırlayabiliyor, bu sayede diğer blokları veya önlerine çıkan çeşitli engelleri pas geçebiliyorlar. Araştırmacıların söylediğine göre sıradaki adım kendi kendine monte olma işlemini daha otomatik hale getirmek. Bu adıma ulaşıldığında, küpleri kontrol eden kişi istediği bir şekli tarif edecek ve küpler bu şekle nasıl ulaşmaları gerektiğine kendi kendilerine karar verebilecekler.

6aZbJS6LZbs” width=”1000″ height=”505″ frameborder=”0″ allowfullscreen=”allowfullscreen”>

Kaynak: The Verge

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

error: Çok sık deneme yapıyorsun !!