MIUI Custom ROM ve Radio Dosyası Yükleme

Andronova
Yazar Andronova 4 Minimum Okuma
HTC Desire ve HTC Legend'e Root erişimi

MIUI Custom Android ROM ve Radio Dosyası Yüklemek Nasıl Yapılır? MIUI Custom ROM ve Radio Dosyası Yükleme

Teknoloji destek

ROM dosyaları telefonlarımızın işletim sistemleri gibidir. Bir de Rooterişimine sahipseniz onlarca Custom ROM arasından hangisini seçeceğinizi şaşırırsınız. Custom ROM’lar o kadar başarılıdır ki orijinal ROM’unuzu kullanmak istemezsiniz.
Yazımızda tanıtacağımız Custom ROM’umuz Çin Malı olan MIUI! Hatırlarsanız geçen ay AndroidAndMe blog’unda yayınlanan bir haberde MIUI ROM ‘un iOS’a olan benzerliğiyle dikkatleri üzerine çekmişti.
MIUI ROM şuan için sadece Nexus One ve HTC Desire kullanıcıları tarafından kullanılabiliyor. Fakat boş durmayan geliştiriciler bu ROM’u HTC EVO ‘ya da port etmişti.

MIUI Custom ROM ve Radio Dosyası Yükleme

Yazımızda Nexus One için mevcut olan MIUI 0.10.29 versiyonunun detaylarından ve kurulumundan bahsedeceğiz.
Dilerseniz şimdi MIUI ROM ile gelen yeniliklerden bahsedelim.
FM Radio
Geçen hafta yayınladığımız bir haberimizde MIUI ROM ekibi ve CM Takımının çalışmaları sonucunda Nexus One için radyo uygulamasını hazırladıklarını söylemiştik. FM Radyo özelliği Bluetooth çipi üzerineentegre edildiğinden radyo özelliğini kullanmak için Bluetooth’un açık olması gerekiyor.

MIUI BackUp
Devamlı değişen ve güncellenen Custom ROM dosyalarını yükledikten sonra Wi-Fi Ayarları ve Uygulamaları tekrar yüklemekten bıkan bizler için geliştirilen bu uygulama ROM dosyasının içerisinde geliyor.  Ayarlarınızı tek dokunuşla yedekleyebiliyorsunuz. Ayrıca sisteminizde bulunan her şeyin Backup’ını da alabiliyorsunuz.
Muhteşem Tasarım ve Yenilenen Menüler
Çin Malı dediğimize bakmayın. MIUI Ekibi oldukça iyi iş çıkarmış. Tasarımı iOS’a benzese de yapılan iyileştirmeler ile daha üst seviyeye çıkarılmış. Menülerde ve geçişlerde iyileştirmeler yapılmış ve ikontasarımı tamamen yenilenmiş. Görselliğe önem verenlerin bir numaralı ROM’u olmaya aday!
Yeni Kilit Ekranı ve Telefon Defteri
Tamamen değiştirilen kilit ekranı oldukça pratik ve hızlı. Kilit ekranı duvar kağıdınızı değiştirebiliyor, gelen mesajlar ve aramalara direk bakabiliyorsunuz. Ayrıca kendine has Rehberi ve Arama ekranıyla işlemleri kolaylaştırıyor.

HTC Google Nexus One MIUI ROM
MIUI 0.10.29 ROM için İngilizce Dil Paketi
Google Uygulamaları (android market)
MIUI ROM Mirror Bağlantısı
XDA uygulama paketi (Includes ADW.Launcher, LauncherPro, MoreLocale2 ve HTC Keyboard Mod)
MIUI ROM’u telefonunuza kurmak için aşağıdaki adımları sırasıyla takip edin;
Not: Bu işlemleri yapmadan önce, telefonunuzun Root yapılmış olduğundan emin olun. “Nexus One nasıl Root yapılır” hakkındaki yazımızı okuyabilirsiniz.
Dikkat! Bu işlemler telefonunuzun garantisinin iptal olmasına sebep olur ve telefonunuza zarar verebilir. Burada yapacağınız tüm işlemlerden ve telefonunuzda oluşabilecek sorunlardan AndroidTurkiye.net ekibi sorumlu değildir.

Custom Android ROM ve Radio Dosyası Yüklemek

1- İndirdiğiniz dosyaları telefonunuzun SD kartına atın.
2- Aşağıdaki QR Kodunu telefonunuza herhangi bir Scanner uygulamasıyla okutun ve ROM Manager’ı yükleyin.
Tüm cep telefonu aksesuar fırsatları için tıklayın !
ROM Manager:

3- Ana Menü’den ROM Manager uygulamasını açın ve ilk seçenek olan “ClockworkMod Recovery” seçeneğini seçerek yükleyin.
4- Ardından Menü’den “Reboot into Recovery” seçeneğini seçin.
5- Telefonunuz Recovery modunda açıldıktan sonra “Wipe Cache” ve “Wipe data/ factory reset” seçeneklerini uygulayarak telefonunuzu temizleyin.
6- Ana Recovery Menü’sünden “Install zip from sd card” ve “choose zip from sd card” seçeneklerini uygulayarak yüklediğiniz ROM dosyasını, ardından Dil Paketi ve Uygulamaları yükleyin.
Çin Malı ROM’umuz MIUI ROM’u telefonunuza yüklediniz. Yüklediğiniz uygulamalarınızı Backup’lamayı unutmayın! Çünkü MIUI ROM çok hızlı gelişiyor ve yeni versiyonları yayınlanıyor.
Yazımızda bahsedeceğimiz diğer konu ise Baseband Versiyonunun güncellenmesi, yani Radio Dosyalarının yüklenmesi.
Aşağıdan Nexus One için Kore’de en son yayınlanan Baseband versiyon Radio Dosyasını indirebilirsiniz;
Nexus One 32.50.00.32H_5.12.00.08 Baseban Version
Radio Dosyasını tıpkı ROM dosyası yüklermiş gibi yükleyin. Baseband versiyonunuzu güncellemenin size;
Pil Ömrünü arttırmak
Sinyal kuvvetini arttırmak
gibi faydaları olabilir.
Bir hatırlatma yapalım: AndroidTurkiye.net ekibi MIUI ROM’un Türkçe’leştirilmesi için kolları sıvadı. Şuanda %21 Türkçe olan MIUI ROM kısa süre içerisinde bizimde katkılarımızla Türkçe olarak da indirilebilecek. 🙂
Artık istediğiniz Custom ROM dosyasını yükleyebilir ve Baseband versiyonunuzu yükseltebilirsiniz. Yakında diğer Custom ROM ve yeniliklerle karşınızda olacağız.
MIUI Custom ROM ve Radio dosyası yükleme ile ilgili detaylı video ve resimlere aşağıdan ulaşabilirsiniz;

Teknoloji destek
Bu makaleyi paylaş
Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir