Modem resetleme nedir nasıl yapılır

Andronova

Modemde resetleme nedir? Airties, Huawei, Zyxel, Goldmaster veya TP-Link resetleme nasıl yapılır sorularında ortak nokta aynı buton. Reset atmada önemli hususlara bakalım.

Modem resetleme nedir? İnternet bağlantısı çalışmıyor veya modem ayarları bozulmuşsa modem sıfırlama düğmesine basarak sorunların çözülmesi için yapılan işlemdir. Sıfırlama düğmesi modeminizin arkasındadır. Muhtemelen farklı bir renkte, delikli ve RESET etiketlidir. Sık kullanılması amaçlanmadığından, yanlışlıkla basılmasını önlemek için çukur olarak eklenmiştir. Ulaşmak için kalemin ucunu veya ataç ucunu kullanmanız gerekecektir. B astığınızda hafif bir tıklama sesi duyulacaktır.

Modeminizi fabrika varsayılan ayarlarına geri yüklemek için sıfırlama düğmesini kullanılır. Ayrıca programlanmış olan özelleştirilmiş ayarları da silmek için de kullanılır. Diğer bir modem sıfırlama yöntemide modemin yazılımı içerisinden yapılması. Tabi modemin arayüzü açılabiliyorsa yapılabilir. Bu işlem internete bağlanmama veya yazılımda görülen sorunlarda daha çok yazılımı bu yönde kullanılıyor.

Modem resetleme nasıl yapılır? 

Modem resetleme butonu nasıl kullanılır? Geçmişte yapılandırılmış veya özelleştirilmiş modem ayarları, orijinal fabrika varsayılan değerlerine geri döndürülecektir. Özel ayarlar şunları içerir: statik IP girişleri, DNS, özelleştirilmiş yönetici şifresi, özelleştirilmiş kablosuz ayarlar, port yönlendirme, yönlendirme ve DHCP ayarları. Varsayılanları geri yüklemek için sıfırlama düğmesini kullanmadan önce modem ayarlarınızı görüntülemek ve yazmak isteyebilirsiniz. Modemi sıfırladıktan sonra, güç ışığı sarıya döner ve yepyeni bir modem takılıyormuş gibi modem etkinleştirme işleminden geçmek gerekecektir. Önceden bağlanmış herhangi bir cihaz, cihazınızın kablosuz bağlantısına en güncel ağ şifresini (KEY / ŞİFRE) girinceye kadar bağlanamaz.

Modem resetleme, cihaz altında veya arka kısmında küçük bir buton veya deliğe denir. Bu bölümde telefondaki tabirle cihazı fabrika ayarlarına döndürmüş oluyorsınız. Ama kesinlikle ama kesinlikle unutmamanız gereken bir şeyse bu butona 10 veya 15 sn kadardan fazla basılı tutmamanız. Bazı modemelerde uzun süre bu butona basıldığında modemin arızalandığı görülmüştür.

Modem resetleme nedir nasıl yapılır

Modem resetlenmiyor

Reset nedir? Modemde oluşabilecek sorunlarda erişim ve sorun gidermek için cihazın fabrika değerlerine geri döndürülmesine denir. Bu işlem daha çok wifi şifresini unuttum diyenlerin yaptığı işlemdir. Ya da modem arayüzü şifresini unuttulduğunda yapılmakta. Gelelim modem resetlenmiyor sorununa…

Resetleneme nedeni pek fazla olmamakta. Buton kırılmış, temas etmiyor, yerinden çıkmış, fazla açık kaldığından algılanmama ve yazılımla alakalı durumlarda işlevini yapamayabilir. 

Resetlemeye aralıklı 2-3 kez deneyeceğiz. Olmadı fişinden çıkarıp 1-2 dakika bekletip sonra elektrik bağlantısından sonra tekrar deneyeceğiz.

Toplu iğne gibi birşeyle yuvayı kontrol edin. Zarar vermeyecek şekilde ağır ve düşünerek hareket edin. Wifi üzerinden arayüz açıldıysa birde arayünü kullanarak resetleyin.

Modem resetlenmiyor


Güncelleme Tarihi: 21 Nisan 2019, 06:25

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir