Modemde köprü modu ne demek ne işe yarar

media 2939

Bu haber ile Huawei, Zyxel veya TP-Link modem ayarlarında çoğumuzun karşılaştığı köprü modu yani Bridge mod nedir ve ne işe yaramakta bunu ele alacağız.

teknik destek

Köprü modu, izole olan iki ağı kablosuz olarak bağlanmasını sağlar. Bu özelliğin etkin olduğu takdirde istemciler yönelticiye bağlanmayacaktır. Köprüleme, her biri kendi kablosuz erişim noktası ya da yönelticisi olan Ethernet kablosu ile birbirine bağlanamayan durumlarda iki kablolu istemciye bağlama durumudur. Bu özelliği bilmeyen bazı kullanıcılar ise modemde köprü modu ne demek sorusunun cevabını merak ediyor.

Modemler, telefon hattı üstünden gelen tüm sinayalleri çözerek bağlantı sağlayan antenli cihazlardır. Aynı işlemin tersi yapıldığı zaman çift taraflı iletişim sağlanır. Giriş telefon sinyali olduğu gibi TV kablosu da olabilmektedir.

Bridge köprü modu nedir? Her modemde var mı?

Genel olarak tüm marka ve modellerde köprü modu bulunmaktadır. Arayüzüne giriş sağladığınızda köprü ya da bridge mod olarak karşınıza çıkacaktır. Modemler ilk alındığında router adı verilen bir mod da yapılandırılmış olurlar. Bu nedenle birçok yerde router mod kullanılmaktadır. Dış IP adresinize karşı yapılacak herhangi bir saldırı router mod da çalışan bir modemin kilitlenmesi ya da bağlantının kopması anlamına gelir. Bu da işlerin aksamasına neden olur. Bu durumda devreye köprü modu giriyor. Bu özellik internetinize karşı yapılan saldırılardan bağlantınızı koruyor.

Köprü modunu kimler kullanabilir?

Modemi bulunan ve internete erişim sağlayan herkes bu modu kullanabilir. Ev internetlerinde kullanılmasa da, işyeri ve büyük şirket internetlerinde bağlantınızın koruyarak işlerinizin aksamasını önler. ​​Çok sayıda firmada eskiden bu sistemler daha çok kullanılmaktaydı.

Köprü moduna nasıl alınır?

TP-Link TD W9970 Köprü modu nasıl açılır resimli şekilde göstermek istedik. İşlem çok basit ama markalara ve eski / yeni modellere göre değişim görülebiliyor.

  • Örnek TP Link’ den hazırladık. Arayüzüne 192…1.1 ile giriyoruz
  • Sol yandan Ağ / Wan
  • Yan beyaz alanda dsl internet pppoe yanında Düzenle
  • Bağlantı türünde yer alan seçeneğe dokunun
  • Köprü olarak değiştirin

Modemde köprü modu ne demek ne işe yararKöprü moduna nasıl alınırKöprü modu nasıl açılır


Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2020, 17:36

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın