Modemin sanal sunucu seçeneği nedir

media 832

Bir dönem Nat adı altında yer alan bu seçeneğin Türkçe dil desteğinin genişletilmesiyle sanal sunucu şeklinde adlandırıldı. Tabi şu an verdiğimiz örnek TP Link için geçerlidir.

Andronova

Sanal sunucu, modem içeriğinde bulunan ve port açmak için kullanılan bir seçeneğin adı. Biz daha çok DVR ve IP kameralarda karşılaşırdık. Tabi uzak bağlantılar içinde geçerli bir alandır. WAN olarak kullanılan servise ait portun LAN kısmında ilgili sunucunun haritalaması için kullanılabilir. Internetten ilgili servis portu üzerinden gelecek tüm trafiğin sunucu ip’ ye yönlendirilir.

Sanal sunucu nasıl açılır?

  • Modeminizin arayüz kısmına giriniz. Giriş bilgileri admin ve parola kısmı markaya veya alınan yere göre değişebilir. (turktelekom, 1234, admin…)
  • Yandan “İletim” adlı başlığa tıklayın ve s.sunucu alanına geçin. 
  • Dahili ve servis port açmak istediğiniz değeri yazacaksınız.  Örnek 8080
  • IP olarak bağlantı yapılacak adresi yazıyorsunuz. Örnek 192.168.1.29
  • Protokol’ ün hepsi olarak seçilmesi gerekiyor. Yani TCP (görüntü) / UDP (ses)
  • Etkin olarak durumun seçildikten sonra kaydetle işlemi tamamlayın.

Bağlantıyı doğru yaptınız ise DMZ alanına ilgili ip adresini ekleyiniz. Birde bundan sonra sıkıntı devam ediyorsa güvenlik duvarının kapatılmasını öneriyoruz. Her şeye rağmen işlemlerde sıkıntı varsa reset seçneğini kullanıp tüm kurulum adımlarını yeniden yapılandırın.

Pek sık karşımıza çıkmayan ama geçmişte karşılaştığımız bir problem yukarıdakilerin kayıt edilmemesine neden olabiliyor. Bu ürünün yazılımında problem çıkması ve kullanılan tarayıcıyla alakalı sıkıntı çıkması. Tabi işlem yapılan bilgisayarında tarih ayarında yanlışlık olmaması gerekiyor.

PC için işlem yapmak isteyenler için Windows 10 port açma adlı içeriğimize bakmanızı öneriyoruz.

Modemin sanal sunucu seçeneği nedir

Sıfırlamayı isterseniz sistem araçlarından yapabilirsiniz. Yazılımla ilgili bir işlem yapmak istiyorsanız modemin çağrı merkezini aramanızı öneriyoruz. Alternatif diyebileceğimiz bir başka önerimizse modemin bir teknik servise götürerek işlemlerin yaptırılması.


Güncelleme Tarihi: 29 Ocak 2021, 18:55

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın