Motorala, Apple’a Karşı Girdiği Patent Savaşında “Mevkisini Kötüye Kullanmış” Olabilir!

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

AB yetkilileri, Apple‘a karşı açtıkları patent yasağı davası sırasında mevkilerini kötüye kullanmış olabilecekleri suçlamasıyla, yakın zamanda Motorola Mobility’yi inceleme altına aldı. AB Rekabet Komisyonu’nun söylediğine göre, Apple anlaşma yoluna varmaya çalışmasına rağmen Motorola yasaklama isteğinin peşini bırakmadı.

teknik destek

Apple gerçekten de çeşitli tekliflerde bulundu; fakat iki şirket bir türlü fiyat üzerinde anlaşmaya varamadı. Tüm bunların başlangıcı 2012’nin Şubat ayında gerçekleşen ve iPad ile iPhone’un Almanya’daki Apple web sitesinden kısa bir süreliğine kaldırılmasıyla sonuçlanan patent davasına dayanıyor. Davaya konu olan patent, tüm dünyada hücresel GSM ağları tarafından kullanılan GPRS veri aktarımı standartlarıyla alakalı. Patentin bu tür tartışmalara sebep olmasının sebebi ise şu: Motorola’nın elindeki bu patent, SEP (Standard-Essential Patent) denen patentlerden.

SEP denilen bu patentleri, temel olarak görülmeleri ve bu sebepten bu patentlere sahip olanların (Bu durumda Motorola’nın), onları adil, makul ve ayrımcı olmayan şartlar altında diğer şirketlere lisanslamak zorunda olmaları, diğer patentlerden farklı kılıyor. Yani kısaca, Motorola bu patentleri Apple’ın kullanması için makul bir fiyata lisanslamak zorundaydı. AB yetkililerinin araştırmayı başlatma sebebi işte buradan geliyor; zira Apple’ın Motorola’ya uygun miktarda teklifler yaptığı söyleniyor.

AB Rekabet Komisyonu’nun söylediğine göre Motorola, Apple’ın “bariz gönüllülüğüne” rağmen yasaklama emrinin peşinden koştu. Konuyla ilgili AB’den gelen diğer yorumlar, fikri mülkiyeti korumak kadar, adil rekabeti korumanında aynı miktarda önemli olduğunu söyleyen nitelikte. Sonuç olarak şu anda AB’nin bu konuyla ilgili görüşleri “ön inceleme” adı altında değerlendiriliyoru ve bu sebepten Motorola’nın kendini savunmak için hala zamanı mevcut.

Kaynak: Android Community

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir