Motorola Modüler Telefon İşine mi Giriyor?

blank

Akıllı telefonlar alındığı günden itibaren eskiyen ve sürekli değerini yitiren bir cihaz. 2000 TL’ye aldığımız bir telefonu yılı geçmeden yarı 3’te 1 fiyatına satabildiğimiz bir dönemden geçiyoruz. Bir çok kullanıcı ise bu durumdan oldukça şikayetçi. 1 yıl bile geçmeden eskiyen telefonlar, “Bu yıl içinde başka Amiral Gemisi tanıtmayacağız” diye açıklama yapan ama “Amiral Gemisi” tanıtan firmalarla dolu sektör. Bu yüzden de kimin hangi markaya güvenip nasıl bir telefon alacağı bunu ne kadar süre kullanacağı da belli değil.

Bu durumu kullanıcıların lehine çevirmeyi amaçlayan bir proje olduğundan daha önceki yazılarımızda sizlere bahsetmiştik. Tak çıkart donanımlar vasıtasıyla telefonu değil sadece değiştirmek istediğimiz donanımı değiştirebileceğimiz bu projenin adı “Phonebloks”. Motorola bu projeyi geliştirmek için 3D yazıcı şirketi 3D Systems ile ortaklaşa çalışacak. ilk örneklemenin de bu yılı içinde donanım geliştiricilere sunulabileceğinden bahsedilen haberde Motorola bu projenin ne kadarına destek olacağı tabii ki bildirilmiyor. İki firmanın daha evvel de bir projenin geliştirilmesinde ortaklık yaptığını düşündüğümüzde kullanıcılar açısından oldukça güzel bir sonuç doğacağını umut ediyorum.

Şu andaki akıllı telefonların donanımlarının değiştirilme  imkanı bence sadece kamera ve pil odaklı olacağını düşünüyorum. İşlemci konusunda ise aynı yongaya sahip işlemcilerin upgrade edilebileceğini ise umut ediyorum. Yani Qualcomm 600 kullanan bir telefon sahibi isterse bu projeyle Qualcomm 800’e geçiş yapabilecek. Aslında bunun teknik anlamda yapılması imkansız değil. Hele videodaki gibi bir bağlantı ara birimi kullanılabilirse yapımı çok kolayda diyebiliriz. Motorola’nın destek verdiği “Phonebloks” projesinin videosunu gelin birlikte hatırlayalım.

jXa13gy2uvw” width=”1000″ height=”505″ frameborder=”0″ allowfullscreen=”allowfullscreen”>

Evet, videoda da gördüğünüz gibi bunun telefon üreticilerine zerre kadar bir katkısı yok. Bu proje dünya üzerinde telefonlara donanım üreten firmaların ekmeğine yağ sürecek gibi görünüyor. 8 mega piksel bir kamerası olan telefona 16 mega piksel ve OİS özellikli bir kamera konması müthiş bir şey olmaz mı? Bu şimdilik bir hayal ama Motorola bu projeye destek oluyorsa değiştirilebilir bloklara sahip telefonları bir kaç yıl içinde raflarda görebiliriz diye düşünüyorum. Şimdilik tasarım anlamında çok kötü görünen bu telefonu mu yoksa tasarımını çok beğendiğiniz bir telefonu mu tercih edersiniz en çok bunu merak ediyorum. Yorumda bunu belirtirseniz çok sevinirim.

Kaynak: 3DSystems

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

error: Çok sık deneme yapıyorsun !!