Motorola’nın Çılgın Projesi ‘Ara’ Mobil Cihazlarda Tasarım ve Özelleştirilebilir Donanımın Önünü Açıyor

blank

Phonebloks oluşumunu duymuş olmalısınız. Kısaca bahsetmek gerekirse; temel amacı akıllı bir telefonu (belki ileride bir tableti) donanım noktasında özelleştirmektir. Bunu sağlamak içinse telefonu oluşturan donanımlar parçalar şeklinde bir araya getiriliyor. Legoları düşünebiliriz. Bir araya geldiklerinde bir bütünü oluşturuyor ve her parçanın kendisine göre bir önemi vardır.

teknik destek

Bilgisayar örneğini de verebiliriz aslında. PC dünyası da mobil pazar gibi hızla gelişiyor ve bilgisayarımızı güncel tutmak için sıfırdan yenisini almak yerine bizim için önem arz eden donanımları değiştirmek (yükseltmek) daha makul bir seçenek görünüyor. Bu sayede hem tasarruf edilmiş oluyor hem de sahip olduğumuz bilgisayar daha uzun ömürlü bir hale geliyor.

Peki mobil ekosisteminde durum böyle mi? Elbette hayır. Bir yıl öncesinin en gözde telefonları, kriter testlerinde rekor puan elde eden amiral gemi modelleri, en iyi kamera çekimlerinin altına imza atan modellerin adları bile unutulmak üzere.

Phonebloks ise gerçekleştirmek istediği projenin temelinde, masaüstü bilgisayarların donanım değişikliğini mobil dünyasına getirmek var. Oluşum, uzun süreden beri konuya ilişki açıklamalar yayınlarken, kimi dönemlerde ise kamuoyunda hem maddi hem de manevi destek istedi.

Mobil dünyasında donanımı değişebilen akıllı telefonlar oluşturmak için üreticiler şu an için hem altyapı (donanım) hem de yazılım noktasında hazır görünmüyor. Motorola, Moto X ile yazılım tarafındaki özelleştirmeleri ucundan tutarak donanıma getirdi. Tabi buradaki özelleştirme Moto Maker ile kasayı farklı renklerde kombine etmekten öteye gitmedi. Fakat yine de ilki temsil etmesi açısından önemliydi.

project-ara-components

Google tarafından satın alındıktan uzun bir süre sonra en büyük hamlesini Moto X ile gerçekleştiren Motorola’nın Phonebloks ile ortak yürüttüğü “Ara Projesi” Moto Maker’in birkaç hamle sonrası olarak değerlendirilebilir. Şirket bugün yayınladığı duyuruda bir yıldan beridir Ara Projesi üzerinde çalışıldığını belirterek tasarım ve oluşum noktasında mobil dünyasında sıradanlığın dışına çıkılacağını belirtti.

Ara Projesi tıpkı Phonebloks anlayışında olduğu gibi telefonu bloklar şeklinde oluşturacak. Örnek olarak; batarya farklı bir blok, işlemci, kamera ve diğer donanımlar farklı bloklara konumlandırılacak. Telefonunuzun bir donanımını yükseltmek istediğinizde ise gerekli bloğu değiştirmek yeterli.

Oldukça heyecan verici olan çalışmanın gerçek hayata sunulması için uzun süren Ar-Ge çalışmaların yürütülmesi gerekiyor. Motorola’nın belirli aralıklarla konuya ilişkin açıklamalar yaparak kamuoyunu bilgilendirmesini bekliyoruz. Ayrıca bu süreçte bazı sorunların nasıl aşılacağına da açıklık getirilmesini bekliyoruz. Bunların en önemli ise eklenen yeni donanımın yazılım ile nasıl uyumlu çalışacağıdır.

Projenin yarattığı heyecan ve şu an için  kafalarda ne tür soru işaretleri oluşturduğuna ilişkin düşüncelerinizi alt bölümde yer alan yorum panelinden bizlerle paylaşabilirsiniz.

motorola-project-ara-modular-smartphone-1-645x322

kaynak: motorola-blog.blogspot.com

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

error: Çok sık deneme yapıyorsun !!