Müşteri Bilgilerinin Satıldığı Gerekçesiyle Apple’a Dava Açılıyor!

blank

Hepimiz gün içinde tuhaf yerlerden mail ve cep telefonumuza mesaj alıyoruz. Birde özellikle cinsel ürünler satan kişiler var ki onlar telefon ile bize ulaşma yolunu tercih ediyorlar. Geçtiğimiz günlerde bu konuda başımdan geçen bir olayı sizlere anlatmak istiyorum. Cinsel ürün satan bir firma telefonumdan bana ulaşarak ürün tanıtımı yapmak istedi bende nazikçe reddedip telefonu kapattım. Ertesi gün aynı firmadan tekrar arandım ve kendilerine bu telefonu nereden bulduklarını sorduğumda “ajanstan” yanıtını aldım. Ortak bir Call Center tarafından arandığımı ve her operatörün aynı isimlerden oluşan müşteri portföyüne farklı ürünler satabildiklerini öğrendim. Kısacası bir ürün satmak için bu firmalara başvuruyorsunuz bu firmalarda Call Centerlarındaki”ajanstan” aldığı müşteri portföyüne bu ürünlerin pazarlamasını yapıyor. Aynı operatör aynı müşteriye farklı bir ürünü farklı bir günde satabiliyor gibi bir anlam çıkıyor -ki gerçekten akıl almaz bir dolap işliyor bu sektörde.

teknik destek

Bir yere mail adresinizi yada telefon numaranızı kaydettiğinizde; alışveriş siteleri gibi yada AVM’ler de ürün tanıtımlarında doldurulması istenen formlardaki gibi bu bilgiler birilerinin eline geçiyor ve bu bilgiler çoğaldıkça ekonomik olarakta bir fayda sağlamaya başlıyor. Bu bilgilerde belli ücretler karşılığında 3. şahıslara satılabiliyor. Ülkemizde bu bilgiler fatura ile satılabiliyor. Bu işlemi size şöyle özetleyeyim; Tarımsal müşteri portföyüne ihtiyacı olan bir banka, tarım işi ile ilgili iş yapan ve bu dalda geniş müşteri portföyü olan firmalardan bilgi talebi istediğinde firma bankaya bu hizmetini faturalandırarak karşılayabiliyor. Bizzat bu duruma şahit olmuş biriyim, bu bilgi paylaşımı güzel ülkemizde legal bir şekilde pazarlanabiliyor.

Apple Store Massachusetts’te çalışan Adam Christensen, Jeffrey Scolnick ve William Farrell’in müşterilerin bilgilerini gereksiz yere almaları üzerine müşteriler tarafından Massachusetts Haksız Ticari Uygulamalar Kanununa muhalefet etmek suçundan kendilerine dava açılmıştır. Bu durumdan Apple sorumlu tutuluyor ve her ihlal başına 75 dolarlık bir ceza kesilmesi isteniyor. Davacılar ile Apple ön duruşmada karşı karşıya gelmiş ve Apple ihlal başına 25 dolar fiyat verilmesini kabul etmiş. Şimdilik görüşmelerin çıkmaza girdiği yönünde bilgiler gelse de kısa süre içinde tazminatların ödenerek bu davanın düşmesi bekleniyor. Ülkemizde yasal yoldan satılabilen müşteri bilgilerinin Amerika’da tazminatla sonuçlanan bir şekilde bitmesi ne ilginç değil mi?

Kaynak: iphonehacks

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Çok sık deneme yapıyorsun !!