MWC: Samsung, Tizen İşletim Sistemli Telefonu

MWC: Samsung, Tizen İşletim Sistemli Telefonu

Andronova

Samsung ve Intel, akıllı telefonlar, tabletler, araç içi bilgi sistemleri ve akıllı TV’lerde kullanılmak üzere geliştirilen, açık kaynak kodlu, Linux tabanlı bir işletim sistemi olan Tizen’ı doğrudan geliştirirken, GSM operatörleri ve telefon üreticileri de platformun gelişmesine dolaylı yollardan katkı sunmaktadır. Samsung’un uzun bir süredir çalışmalarını sürdürdüğü ve birkaç dönemdir işletim sisteminin hazır olmaması ve market zenginliğinin henüz yeterli seviyede olmadığını gerekçe göstererek ertelediği Tizen işletim sistemine ait prototip akıllı telefon Mobil Dünya Kongresi 2014’te sergilendi.

Açık kaynak kodlu Tizen işletim sistemiyle çalışan bir fotoğraf makinesi duyurusu gerçekleştiren Samsung, MWC 2014 etkinliği kapsamında ise yine Tizen ile çalışan Gear 2, Gear 2 Neo ve fitness takip cihazı Galaxy Fit’i resmen duyurdu. Akıllı telefon tarafında ise görüldüğü üzere Tizen henüz yeterli olgunluğa erişmemiş olmalı ki, herhangi bir tanıtım yapılmadı.

Alt bölümde yer alan videoda Tizen ile çalışan prototip telefona ve arayüz özelliklerine göz atabilirsiniz. TouchWiz’den farklı ikonlar ve bazı tasarımsal değişimler göze çarpsa da, işletim sistemi genel itibariyle TouchWiz arayüzü anımsatıyor ve Android gibi özelleştirilebilir bir kullanım deneyimi sunuyor.

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.