N9’u Üreten Ekip Android’li Amiral Gemisi Üzerinde Çalışıyor

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Nokia N9, ilk tanıtıldığı zaman oldukça sükse yapmıştı. Meego işletim sistemi kullanan, akıllı telefon konusunda Nokia’nın küçük bir geliştirici grubu ile ürettiği Nokia N9, Nokia fanları tarafından oldukça beğenilmişti. 2011 yılında çıkan telefon, hem Linux tabanlı Meego hem de “biraz çaba gerektirse de” Android 4.0 Ice Cream Sandwich çalıştırabiliyordu. Tasarım olarak Nokia Lumia serisinin atası olan telefon pazarda heyecan yaratmıştı. Herkes Meego’lu telefonun devamını beklerken, Nokia projeyi sonlandırıp Windows Phone’na yönelmişti. Süreç sonunda ise herkesin bildiği gibi Nokia, Microsoft’a satıldı.

Andronova

Nokia; satılmadan önce sürekli olarak Android işletim sistemli bir telefon üreteceği konuşuluyordu. Hatta bazı tasarımlar sızdı ancak, satıştan sonra proje rafa kalktı. Görünüşe göre, Nokia N9’un arkasındaki ekip gizli gizli projeyi geliştirmeye devam ediyor. Çin kaynaklı bir söylenti, Nokia’nın; Android amiral gemileri ile aşık atabilecek bir telefon üzerinde çalıştığını sızdırdı. Nokia; daha önce X serisi ile giriş seviye Android telefonlar üretmişti. Proje Microsoft tarafından sonlandırılsa da, N9 ekibi buradan kazandığı tecrübe ile yeni bir Android telefonu için kolları sıvamış durumda.

Nokia’nın önündeki ilk engel isim hakkı olarak göze çarpıyor. Firma, isim hakkını Microsoft’a sattığı için 18 aylık süre dolana kadar Nokia ismini ve logosunu telefonlarında kullanamayacak. Her ne kadar Microsoft kendi adını ve Lumia ismini kullansa da, yasal süre dolana kadar Nokia’nın eli kolu bağlı. İkinci sorun ise mobil cihaz geliştirme ekibinin de Microsoft’a geçmiş olması. Telefonu kendi geliştiremeyecek olan firma, Foxconn gibi üreticilerle anlaşıp yeni telefonunu üretmeyi planlıyor. 2016 yılında isim hakkını geri alabilecek olan firma muhtemelen o zamana kadar geçen vakti boş geçirmek istemeyecektir. Sizce Nokia yeni amiral gemisini,vakit kaybetmeden başka bir isim altında mı pazara sunmalı yoksa 2016’ya kadar telefonu geliştirip, en güncel Android yazılımı ile kendi markası ile mi satışa sunmalı?

Nokia N9

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.